Uważaj na oszustwa sms

W ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością oszustw typu „phishing” z wykorzystaniem nazwy DHL. Są to przypadki, w których nasi Klienci otrzymują fałszywe wiadomości SMS zawierające w polu nadawcy nazwę „DHL” lub „KURIER” wzywające do uregulowania niewielkiej należności w celu kontynuacji doręczenia rzekomej przesyłki.

Jak rozpoznać oszustwa sms?

W przypadku fałszywego sms-a do wiadomości dołączone jest łącze kierujące do fałszywego serwisu płatności internetowych (przykładowe domeny: zaleglosc‑dhl.pl, zaleglosc‑przesylke.eu). W rzeczywistości służy ono wyłudzenia środków z konta bankowego Klienta.

Poniżej prezentujemy przykładową wiadomość będącą próbą takiego oszustwa.

Przestrzegamy przed tego typu wiadomościami i odradzamy otwierania jakichkolwiek dołączonych do nich łącz.

Jednocześnie informujemy, że jedyną okolicznością kiedy DHL Express wymaga od odbiorców przesyłek dokonania płatności jest konieczność uregulowania należności celno-podatkowych. W takiej sytuacji kontaktujemy się z Państwem telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą wiadomości SMS. Komunikat każdorazowo zawiera numer oraz nazwę nadawcy przesyłki, której dotyczy opłata. W przypadku stosowania łącz internetowych w naszych wiadomościach, jedynymi domenami wykorzystywanymi przez DHL Express są: dhl.com oraz dhlexpress.pl