Uważaj na oszustwa sms

W okresie przedświątecznym mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością oszustw typu „phishing” z wykorzystaniem marki DHL. Działanie polega na wysyłaniu wiadomości sugerującej przymus wykonania czynności związanych z rzekomą przesyłką.

Mogą być to np. sms od „DHL” lub „KURIER” wzywające do uregulowania niewielkiej należności w celu kontynuacji doręczenia rzekomej przesyłki.

Innym rodzajem oszustwa jest próba zachęcenia do instalacji szkodliwego oprogramowania na telefonie lub komputerze – pod pretekstem zatrzymania przesyłki lub jej śledzenia.

SMS: Twoja paczka nie została doręczona

Grudzień 2021

Treść sms sugeruje próbę doręczenia przesyłki, potrzebę jej odbioru lub zmianę sposoby doręczenia. Link umieszczony w wiadomości prowadzi do strony przypominającej DHL. Strona zachęca do instalacji aplikacji, która jest szkodliwym oprogramowaniem.  

Jeżeli oczekujesz na przesyłkę zachowaj szczególną ostrożność. Nie klikaj w linki i nie instaluj dodatkowej aplikacji. Sprawdź status swojej przesyłki na stronie dhl.com lub dhlexpress.pl.

Poniżej przykład:

Źródło: https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-grozne-sms-y-dotyczace-przesylek/

Link prowadzi do fałszywej strony zachęcającej do pobrania i instalacji szkodliwego oprogramowania:

SMS: Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne

Kwiecień 2021

Treść sms sugeruje zatrzymanie przesyłki przez służy celne. Link umieszczony w wiadomości prowadzi do strony przypominającej DHL. Strona zachęca do instalacji aplikacji, która jest szkodliwym oprogramowaniem.  

Poniżej przykład:

Źródło:https://niebezpiecznik.pl/post/%E2%9A%A0%EF%B8%8F-uwaga-na-sms-twoja-paczka-zostala-zatrzymana-przez-sluzby-celne/

Jak rozpoznać oszustwa sms?

W przypadku fałszywego sms-a do wiadomości dołączone jest łącze kierujące do fałszywego serwisu płatności internetowych (przykładowe domeny: zaleglosc‑dhl.pl, zaleglosc‑przesylke.eu). W rzeczywistości służy ono wyłudzenia środków z konta bankowego Klienta.

Poniżej prezentujemy przykładową wiadomość będącą próbą takiego oszustwa.

Przestrzegamy przed tego typu wiadomościami i odradzamy otwierania jakichkolwiek dołączonych do nich łącz.

Jednocześnie informujemy, że jedyną okolicznością kiedy DHL Express wymaga od odbiorców przesyłek dokonania płatności jest konieczność uregulowania należności celno-podatkowych. W takiej sytuacji kontaktujemy się z Państwem telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą wiadomości SMS. Komunikat każdorazowo zawiera numer oraz nazwę nadawcy przesyłki, której dotyczy opłata. W przypadku stosowania łącz internetowych w naszych wiadomościach, jedynymi domenami wykorzystywanymi przez DHL Express są: dhl.com oraz dhlexpress.pl