8 sposobów na większą kreatywność

Najlepsze pomysły nie spadają z nieba. To skomplikowany efekt kreatywności, treningu mentalnego i porzucenia błędnych nawyków w spojrzeniu na rzeczywistość. Takiego podejścia można się nauczyć.

Firmy, które pomyślnie przechodzą przez zmienne koniunktury, kryzysy i zmianę upodobań klientów mają w swoim biznesowym DNA wpisany gen innowacyjności. Nie boją się zmian. Bez sentymentów porzucają stare biznesowe nawyki. Podejmują wyzwania. I chętnie angażują się w innowacyjne projekty.

A to wszystko nie jest tylko kwestią szczęścia czy intuicji dowodzących zespołem pracowników menedżerów. To tzw. kultura innowacji, która u największych biznesowych graczy kultywowana jest na każdym szczeblu firmy i przekazywana każdemu pracownikowi. Dzisiaj, ktoś kto nie myśli o tym w jakim miejscu będzie w niedalekiej przyszłości, tylko zadowala się stanem obecnym, nie stoi w miejscu. On się cofa. Aby tego uniknąć trzeba nastroić sposób myślenia na ciągłe poszukiwanie lepszych rozwiązań, innowacyjnych projektów czy błyskotliwych rozwiązań. Oto osiem wskazówek jak rozbudzić w sobie ducha kreatywności:

Skup się na kliencie

Zbuduj profil charakterologiczny swojego klienta. Kim jest? Dlaczego wybiera akurat twój produkt? Czego będzie potrzebował w niedalekiej przyszłości? Przewidywanie i spełnianie potrzeb klienta często prowadzi do znaczącego rozwoju i ulepszenia oferowanych przez twoją firmę produktów.

Podróżuj

Wybranie się w podróż pobudza kreatywność i otwiera na nowe możliwości.

Konfrontacja z inną kulturą, stylem życia czy sposobem myślenia jest zawsze bardzo pobudzająca intelektualnie. Wiedza o tym, jak ludzie, tysiące kilometrów od twojego domu, używają różnych przedmiotów, aplikacji czy narzędzi, może Cię nie tylko zdziwić, ale i natchnąć jakąś kreatywną myślą. Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że jeśli menadżerowie mają choć jedną zagraniczną pracę zanim obejmą stanowisko dyrektora generalnego, to ich firmy mają średnio o 7 procent lepsze wyniki biznesowe od konkurencji.

Kwestionuj wszystko

Nie daj się zbyć hasłem „ tak się robi od zawsze”. Wielcy innowatorzy charakteryzują się między innymi tym, że pilnie obserwują bieg codziennych spraw, a potem mają odwagę zapytać: : „A dlaczego tak? Nie można inaczej?”. Takie postawienie sprawy, może naprawdę zaowocować czymś nowatorskim.

Ucz się na błędach

James Dyson spędził 15 lat, rozwijając ponad 5 tysięcy projektów, zanim stworzył swój pierwszy odkurzacz. Bezworkowy odkurzacz Dysona zmienił branżę, przyniósł swojemu twórcy worek pieniędzy i zauroczył miliony klientów. Teraz uznawany jest za jeden z najlepszych odkurzaczy na rynku. Bierz przykład z Dysona. Nieważne, ile razy przegrasz czy ile projektów okaże się fiaskiem. Wyciągnij wnioski z porażek, skoryguj plan i idź dalej!

Podejmuj ryzyko

Realizacja kreatywnych i innowacyjnych pomysłów wiąże się z ryzykiem, ale pomaga w osiąganiu sukcesów.Droga do sukcesu usiana jest pomysłami, które mają mały potencjał finansowy. Dopiero suma pozornie niekomercyjnych rozwiązań przynosi finansowy sukces. Podejdź do kwestii kreatywności przez pryzmat rozwiązania problemu, a nie robienia pieniędzy. Rozwiążesz problem, to pieniądze przyjdą same.

Nie top pieniędzy bez potrzeby

Nie wyrzucaj pieniędzy na coś, tylko dlatego, że szkoda porzucić projekt w połowie drogi. Wiara w pomysły też ma swojej granice. Głównie finansowe. Czasami pomysły po prostu zawodzą. Kreatywność polega też na trzeźwym spojrzeniu na projekt i realistycznym oszacowaniu jego szans powodzenia. Jeśli ich nie ma, ruszaj na poszukiwanie kolejnego.

Inwestuj w innowacje

Inwestycja w innowacyjne pomysły jest ryzykowna. Bez kreatywności nie ma innowacji..Największe firmy nadają duże znaczenie badaniom i rozwijaniom innowacyjnych projektów. Zatrudniają najlepszych fachowców w swoich specjalnościach i dają im wolność w poszukiwaniach najlepszych rozwiązań. Tylko swoboda eksperymentowania, wolność błądzenia może zaowocować czymś naprawdę innowacyjnym.

Życie jest jak otwarta książka – zwłaszcza w epoce internetu

W dzisiejszych czasach potencjalni innowatorzy na miarę Billa Gatesa czy Steve’a Jobsa mają wszystkie narzędzia – służące do wprowadzenia ich pomysłów w życie – dosłownie pod ręką. A właściwie pod palcami. Wystarczy telefon z dostępem do netu. Dzięki internetowi świat naprawdę się skurczył, a komunikacja stała czymś najprostszym na świecie. Dzisiaj zebrać grono podobnie myślących ludzi (choćby mieszkali na przeciwległych krańcach świata) i wymieniać wspólnie pomysły, razem się inspirować czy cyzelować wspólnie wybrany projekt to żaden problem. Skorzystaj z tego!

Żeby niczym Archimedes, krzyknąć euforycznie „Eureka”, nie wystarczy czekać na nagły przypływ natchnienia. Trzeba rozwijać swoją kreatywność. Te 8 uwag powyżej to dopiero pierwszy krok, ale i ten trzeba najpierw postawić, aby zajść naprawdę wysoko.

Pomyśl o przyszłości Twojego biznesu na arenie międzynarodowej i wybierz lidera na rynku transportu międzynarodowego

Kontakt Kontakt z Międzynarodowymi Specjalistami