Certyfikat TAPA w trzech jednostkach DHL Express
Trzy placówki DHL Express, w Toruniu, Lublinie i Rzeszowie, zdobyły certyfikat TAPA. To znaczące osiągnięcie w obszarze bezpieczeństwa obiektów logistycznych.
TAPA (Transported Asset Protection Association) to międzynarodowa organizacją utworzona w 1997 roku w USA. Jej założycielami są tacy giganci światowej gospodarki jak Intel, IBM, Sony czy DHL. Organizacja zrzesza ponad 700 producentów i firm z branży transportowo – logistycznej z całego świata. Głównym celem TAPA jest zminimalizowanie strat w logistyce i transporcie produktów technologicznych wysokiej wartości (high-tech, high-value). Więcej informacji o TAPA znajdziesz tutaj.
Ryzyko
Straty wynikają głównie z kradzieży. I jest to coraz poważniejszy problem. Co prawda dotyczy przede wszystkim transportu lądowego, ale i tak statystyki są niepokojące. Z raportu TAPA wynika, że liczba zgłoszonych kradzieży w III kwartale 2017 roku w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) wzrosła o 25,9 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Odnotowano w tym okresie w sumie 616 kradzieży w 18 krajach. Do 86,5 proc. doszło w czterech krajach: Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech i Szwecji. Według raportu TAPA, średnia wartość skradzionego ładunku to ok. 50 tys. euro, natomiast łączna wartość łupów zebranych przez złodziei w ostatnim kwartale wyniosła ponad 17 mln euro.
Kodeks TAPA
Aby przeciwdziałać takim trendom TAPA opracowała kodeks mający gwarantować bezpieczeństwo przewozu i magazynowania towarów o wysokiej wartości. Funkcjonują trzy jego wersje:
Freight Security Requirements (FSR) – dotyczy bezpieczeństwa towarów w magazynie.
Truck Security Requirements (TSR) – dotyczy przewozów towarów transportem lądowym.
Air Cargo Security Requirements (TACSS) – dotyczy transportu lotniczego.
W zakresie FSR można osiągnąć jeden z trzech poziomów bezpieczeństwa – A, B, i C, gdzie A jest najwyższym stopniem.
Audyt
Audyt wstępny i certyfikujący polega na sprawdzeniu w jakim stopniu wymagania TAPA zostały spełnione. TAPA FSR został podzielony na kilka grup. Sprawdzane są:
- zabezpieczenia zewnętrzne obiektu
- dostęp do obiektu
- zabezpieczenia powierzchni magazynowej
- systemy alarmowe
- procedury bezpieczeństwa
- zabezpieczenia ładunku w transporcie
- alarmy o zaginięciu ładunku podczas transportu.
Do tego dochodzi kontrola:
- ogrodzenia jednostki magazynowej
- jakości monitoringu CCTC
- poziomu zabezpieczeń związanych z dostępem do magazynu uprawnionych pracowników
- dokumentów przewozowych
- planowanie tras ładunków oraz monitoring transportowanej przesyłki poprzez GPS-y.
Audytorzy mają również na uwadze dostęp pracowników do informacji newralgicznych dla bezpieczeństwa ładunku. Jeżeli te obszary spełniają wysokie wymagania audytorów, to certyfikat zostaje przyznany.
Certyfikat – korzyści
Otrzymanie respektowanego na całym świecie certyfikatu TAPA ma dla firmy wiele korzyści. Zyskuje w oczach aktualnych i potencjalnych klientów, zwłaszcza dużych producentów, dla których bezpieczeństwo transportu jest kluczowym czynnikiem przy wyborze przewoźnika. Wpływa na wzrost zaufania partnerów biznesowych, a także, co naturalne, podnosi jakość świadczonych usług.
DHL Express – ciągły progres
DHL Express jako lider w swojej branży, firma transferująca przesyłki do 220 krajów na całym świecie jest kimś więcej niż tylko, choćby największą, firmą transportową. DHL Express świadczy nie tylko usługi najwyższej jakości, ale i wyznacza trendy dla całej logistyki (więcej tutaj). Jednak najwyższy poziom bezpieczeństwa w transporcie i magazynowaniu przesyłek to dla DHL Express priorytet. Certyfikat TAPA jest tego kolejnym dowodem.
– Obok najwyższych standardów obsługi, klienci oczekują od nas skutecznie wdrożonych systemów bezpieczeństwa. Zapewniając im pełną satysfakcję z oferowanych usług, możemy wykazać swoją przewagę konkurencyjną i być firmą uznawaną za lidera na rynku w zakresie bezpiecznego łańcucha dostaw. – powiedział Piotr Kozak, Manager ds. Bezpieczeństwa w DHL Express Polska.
– DHL Express przywiązuje szczególną uwagę do podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Z myślą o pracownikach i klientach, tworzymy bezpieczne miejsca pracy rozwijając kulturę bezpieczeństwa oraz w oparciu o globalny program szkoleniowy DHL Express CIS Security, którym objęci są wszyscy pracownicy i podwykonawcy w DHL Express – dodał Piotr Kozak.
Prace nad uzyskaniem certyfikatu TAPA podjęte zostały w ubiegłym roku. W lutym 2018 roku starania te zostały zakończone sukcesem. Ale DHL Express na tym nie poprzestaje. I w tym roku planuje uzyskać certyfikat TAPA dla kolejnych swoich obiektów – m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, Szczecinie oraz Łodzi.