Biznes
DHL Express

DHL Global Connectedness Index

Gdy rok 2021 cowi, stan globalizacji jest znacznie silniejszy niż wielu się spodziewało. DHL Global Connectedness Index 2021 Update to kompleksowe, oparte na danych spojrzenie na wydarzenia z lat 2020-21. Dowiedz się, jak światowy system handlowy poradził sobie z początkowym szokiem pandemii, jakie długotrwałe słabości zostały ujawnione i dlaczego bardziej połączony świat oferuje najlepsze perspektywy na zdrową, dostatnią i zrównoważoną przyszłość.

Szok i ożywienie globalizacji

Na początku 2020 roku świat stanął w obliczu najgorszej pandemii od stulecia, wywołując jedno z największych globalnych wyzwań naszych czasów. W miarę jak Covid-19 rozprzestrzeniał się po całej planecie, handel towarami spadał w rekordowym tempie. Gwałtowne spadki w zakresie podróży i transportu spowodowały jeszcze większy spadek handlu usługami. Kryzys uderzył również w przepływy kapitału i, co nie jest zaskakujące, ludzi. Jedynie cyfrowy przepływ informacji gwałtownie wzrósł, ponieważ zastąpiliśmy osobiste interakcje interfejsami ekranowymi.

Dobrą wiadomością jest to, że globalizacja w ogólnym rozrachunku wychodzi z początkowego szoku – i to znacznie silniej niż wielu się spodziewało. Handel towarami szybko odbił się od dna w połowie 2020 roku, a pod koniec roku przekroczył nawet poziom sprzed pandemii. Na początku 2021 r. wolumen globalnego handlu ustanowił nowe rekordy. Handel usługami innymi niż podróże i transport okazał się odporny, a prognozy przewidują, że w latach 2021 i 2022 wzrost handlu (zarówno towarów, jak i usług) przewyższy PKB. Przepływy kapitałowe szybko się odbiły, ponieważ rynki finansowe ustabilizowały się na początku pandemii, a globalizacja przepływów informacji powróciła do tendencji spowolnienia wzrostu sprzed pandemii. Jedynie przepływy osób odbudowują się powoli, ale widzimy promyki nadziei, ponieważ podróże międzynarodowe zaczynają ponownie nabierać tempa.

Zrozumienie wpływu pandemii na globalne powiązania

Ludzie często utożsamiają globalizację z handlem międzynarodowym – ale to znacznie więcej. Dlatego DHL Global Connectedness Index przyjmuje szersze spojrzenie. Oprócz globalnego handlu, przyglądamy się również transgranicznym przepływom kapitału, informacji i ludzi na całym świecie. Indeks czerpie z ponad 3,5 miliona punktów danych, aby zapewnić kompleksowe spojrzenie na te przepływy. Tak więc, choć wielu przewidywało upadek globalizacji i wzrost regionalizacji, liczby mówią co innego. Analizując corocznie głębokość i szerokość globalnych powiązań, możemy zobaczyć, co tak naprawdę się stało, porównać to z przeszłością i umieścić w kontekście.

Obecnie, po raz dziesiąty, nasz najnowszy raport przedstawia nowe spojrzenie na wpływ pandemii na globalizację. Ta aktualizacja DHL Global Connectedness Index z 2021 roku pokazuje umiarkowany spadek w 2020 roku, po którym następują wyraźne dowody na poprawę sytuacji w 2021 roku. Jednak, choć globalizacja okazała się znacznie bardziej odporna niż wielu się spodziewało, pandemia uwypukliła również krytyczne słabości.

Raport

Global Connectedness Index