Import towarów z Anglii – co warto wiedzieć?
Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą korzystać z wygody uproszczonej procedury importu i eksportu, opartej na przepisach WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Dzięki niej gros formalności podatkowych i celnych jest zredukowane do niezbędnego minimum. Jeszcze kilka lat temu import z Anglii do Polski również odbywał się na zasadach WNT, jednak wraz z Brexitem, czyli wyjściem Brytyjczyków z Unii Europejskiej zmieniły się przepisy dotyczące transportu międzynarodowego. Jak dokładnie wygląda import towarów z Anglii po Brexicie? Na jakie opłaty i formalności należy się przygotować decydując się na import towarów z Anglii po Brexicie? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Jak przebiega transport towarów z Anglii?
Import z Anglii po Brexicie nieco zmienił swoją postać. Z uwagi na zmianę przepisów, modyfikacji również uległ sam profil towarów, które polscy przedsiębiorcy chętnie sprowadzają do Polski. Sam import towarów z Anglii po Brexicie, od strony technicznej, wygląda bardzo podobnie, jednak należy być przygotowanym na to, że importowane produkty będą podlegały już odprawie celnej. Jeżeli proces transportu zleca się w formie outsourcingu firmie zewnętrznej, czyli np. firmie kurierskiej specjalizującej się w przesyłkach międzynarodowych, należy być przygotowanym na większą liczbę formalności na granicy. Tego rodzaju obrót nie jest już bowiem traktowany jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, ale jako import, który podlega odprawie celnej i który określają przepisy rozliczania VAT i akcyzy, inne niż dla krajów członkowskich.
Wartym uwagi jest również to, że jeżeli przedsiębiorca, który do tej pory handlował wyłącznie z krajami członkowskimi i jest przyzwyczajony do uproszczonych procedur związanych z importem i eksportem, teraz — chcąc nawiązać współpracę handlową z Wielką Brytanią — musi przygotować się np. na rejestrację na PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej), konieczność uzyskania numeru EORI, ale również opcjonalnie wyższe koszty związane z transportem towarów. Import z UK po Brexicie nie jest już tak prosty, jak dawniej, ale nadal nie należy do skomplikowanych i bardzo czasochłonnych.
Aby być pewnym bezpieczeństwa importowanych z UK towarów, warto wybrać sprawdzonego przewoźnika. Przesyłki międzynarodowe realizowane przez znane i cenione w branży firmy kurierskie mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem na prosty i szybki import z Wielkiej Brytanii. Paczki z Anglii będą podlegać odprawie celnej, więc firma kurierska powinna dysponować stosowną dokumentacją. Z racji odległości, sprowadzanie towarów z Anglii odbywa się najczęściej frachtem lotniczym, ale też drogą lądową i metodą mieszaną. Jeśli planujesz śledzić import z Anglii krok po kroku, decydując się na ofertę DHL Express, możesz skorzystać z wygodnej opcji – śledzenie przesyłek zagranicznych.
Czas transportu z Anglii do Polski
Import towarów z Anglii, pod warunkiem wyboru sprawdzonej firmy kurierskiej nie trwa długo. Można liczyć na to, że przesyłka z Anglii do Polski trafi w miejsce docelowe nawet następnego dnia roboczego od daty nadania. Warto jednak pamiętać o tym, że łączny czas trwania transportu może ulec wydłużeniu. Czynniki takie, jak np. dzień tygodnia, w którym nadano przesyłkę, godzina jej nadania, ale też ewentualne problemy z odprawą – to wszystko może mieć wpływ na łączny czas transportu międzynarodowego.
Konsekwencje Brexitu dla importujących i eksportujących do Anglii
Import z Wielkiej Brytanii po Brexicie odbywa się na innych zasadach od wspomnianego WNT. Mają w nim zastosowanie przepisy ogólne odnoszące się do importu i eksportu do krajów innych, niż kraje członkowskie. VAT, cło, akcyza – jak wyglądają opłaty importowe z Wielkiej Brytanii?
Import z Anglii a VAT
Ważną informacją dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie redukcję formalności, może być możliwość skorzystania z pewnych uproszczeń w odprawach celnych i w samym rozliczaniu podatku VAT.
Import z Anglii pozwala firmom ze statusem AEO (upoważniony operator) na zachowanie płynności transportu i redukcję formalności celnych. Rozliczenie podatku VAT w deklaracjach importowych, a nie w trakcie trwania odprawy, jest wygodną i atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców. Jeśli zastanawiasz się, czy i Ty możesz z niej skorzystać, zapoznaj się z zapisami art. 33a i 33b ustawy o VAT. Kolejnym z dokumentów, które w jasny sposób określają przebieg spraw podatkowych i celnych jest brytyjsko-unijna umowa handlowa. Jej treść dostępna jest w Dzienniku Urzędowym UE z 31 grudnia 2020 r. , poz. L444/14.
Akcyza
W przebiegu współpracy handlowej z przedsiębiorcami z Wielkiej Brytanii trzeba rozliczyć akcyzę importową. Jeżeli nie ma przesłanek do zwolnienia z akcyzy, konieczne jest uiszczenie podatku od towarów akcyzowych. Do nich zaliczyć można np. wyroby tytoniowe, alkohole, energię elektryczną, płyny do papierosów elektronicznych, wybory energetyczne, samochody osobowe itd. W przypadku wymienionych podatek akcyzowy zaczyna obowiązywać po przywozie towarów na terytorium UE, a pobierany jest przy wprowadzeniu ich do obrotu.
Cło
Aby zachować dobre relacje handlowe, mimo wyjścia przez Anglię z unii celnej, można spodziewać się braku konieczności uiszczenia opłat celnych w przypadku importu z Anglii do Polski. Aby jednak zerowe cło mogło być zastosowane, importowane towary muszą spełniać określone w przepisach wymogi (pochodzenie towarów, pochodzenie materiałów, z jakich zostały wyprodukowane, ilość sprowadzanych produktów itp.). Należy zadbać o zdobycie oświadczenia sprzedawcy o pochodzeniu sprowadzanego towaru. Taki dokument pozwoli na uniknięcie opłat celnych, gwarantuje możliwość zastosowania przepisów preferencyjnych. Jednak cło nie zawsze będzie wynosiło 0 złotych. Wystarczy, że jeden z komponentów danego towaru będzie pochodził np. z Chin, lub innego kraju, który nie jest krajem członkowskim, a uiszczenie opłaty celnej będzie już wymagane.
Jak sprowadzać towar z Anglii? Okazuje się, że import towarów z Anglii za pośrednictwem firmy kurierskiej może być najwygodniejszą i najszybszą opcją na sprawne realizowanie założeń handlowych. Zapoznaj się z usługami DHL Express i zobacz, jak prosty może okazać się import towarów na arenie międzynarodowej. Jeśli interesuje Cię nasza oferta, sprawdź aktualny cennik przesyłek zagranicznych.
Źródła: