Kosmiczna logistyka

Kosmiczna logistyka? Jeszcze mamy na to czas ale już trwa odliczanie. Światowid i dwie Rusałki za kilka dni dołączą do grona 7 tysięcy satelitów okołoziemskich. Polacy już nie myślą o podboju kosmosu. Robią to. Nakładem 200 mln zł powstanie pierwsza fabryka satelitów.

 

Od najdawniejszych czasów ludzi cechowała ciekawość. Podróżowali, wędrowali, przepływali morza i oceany. Zdobywali szczyty górskie, przemierzali pustynie. Odkrywali to czego nikt wcześniej nie widział. I zawsze patrzyli w rozgwieżdżone niebo, marząc, że może kiedyś człowiek zacznie podbijać tę ostatnią, nieznaną, bezkresną krainę. I wreszcie nadeszła ta chwila.

 

MarsAmerykańska NASA, europejska ESA i chińska CNSA to organizacje, które wytyczają kierunki ekspansji kosmosu. Kryzys i ograniczenia budżetu w USA, zamieszania budżetowe w Unii Europejskiej sprawiły że, krajem najdynamiczniej rozwijającym przemysł kosmiczny zostały Chiny. Posiadają rakiety nośne, sieć satelitów, a w tym roku w przestrzeń okołoziemską wyniosą kluczowy moduł na bazie którego powstanie chińska stacja kosmiczna. W 2021 planowane jest wystrzelenie bezzałogowej sondy na Marsa oraz załogowego statku kosmicznego na Księżyc. Celem misji będzie poszukiwanie złóż mineralnych oraz badania dotyczące budowy stałej placówki badawczej.

 

Polskie firmy też mają plany dołączenia do peletonu. Trwa już odliczanie. NASA udzieliła licencję na wyniesienie przez rakietę Neptune N3 polskich satelitów. Światowida i dwóch Rusałek skonstruowanych przez inżynierów z wrocławskiej firmy SatRevolution. Rakieta wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym. Koszt wystrzelenia pierwszych komercyjnych polskich satelitów to około 300 tysięcy dolarów.

 

Polski kosmos

Światowid i Rusałki dołączą do grona 7 tysięcy zarejestrowanych przez NASA i ONZ obiektów tego typu. Start rakiety nośnej, która wyniesie satelity przewidziany jest na przełom stycznia i lutego. Uzależnione to jest od panujących warunków pogodowych.

 

To dopiero początek wielkiego przedsięwzięcia wrocławskiej firmy. Plany są ogromne: utworzenie „konstelacji” satelitów na orbicie okołoziemskiej. Gromadzić i udostępniać będą dane za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ten sposób uzyskamy informacje dotyczące warunków pogodowych, sytuacji panujących na drogach czy natężenia smogu w danym mieście. Informacje przydatne mogą być również w rolnictwie np. dotyczące stanu wód, suszy, powodzi czy intensywności upraw.

 

By zrealizować ten plan SatRevolution w połowie roku zamierza wybudować na Dolnym Śląsku fabrykę satelitów. Przewidywany koszt budowy to 200 mln złotych.

 

Polski przemysł kosmiczny na razie wygląda skromnie. To jedynie 1% rynku światowego. Jednak przyjęta przez rząd Strategia Kosmiczna zakłada, że do 2030 roku poziom zwiększy się do 3%. Jest to możliwe. W chwili obecnej w Polsce w sektorze kosmicznych technologii działa już ponad 300 firm. Ich specjalizacja to głównie elektronika, robotyka, automatyka i mechanika.

Polska Agencja Kosmiczna opracowała główne założenia Krajowego Programu Kosmicznego. Priorytet to satelita do celów cywilnych i drugi do celów prewencyjnych i obronnych. W ciągu pierwszych 8 lat budżet na cele satelitarne to 1,5 miliarda złotych. Kiedy na tej liście będzie kosmiczna logistyka?

 

Kosmiczna Logistyka

Myśl inżynierii kosmicznej znad Wisły jest już doceniana. Polskie firmy wygrywają przetargi organizowane przez ESA, tworzą międzynarodowe konsorcja, sprzedają i udostępniają badania naukowe.

 

Jest kwestią czasu gdy z Ziemi startować będą transportowce dostarczające żywność i wyposażenie do rozsianych w kosmosie stacji badawczych. Naukowcy już o tym myślą. Analizują możliwości transportowania minerałów lub innych dóbr wydobywanych na odległych planetach. Czy to odległa przyszłość?

 

Żagiel słonecznyNaukowcy z Politechniki Warszawskiej pracowali nad znacznym zmniejszeniem olbrzymich w tej chwili kosztów transportu ludzi i technologii w przestrzeń kosmiczną. Badania dotyczyły pokonywania odległości, dostarczania sprzętu do stacji orbitalnych i powrotnego transportu wydobytych w kosmosie materiałów. Koncepcja pod roboczą nazwą Golden Fleece zakłada budowę swoistego żagla słonecznego napędzającego statki kosmiczne. Warszawscy inżynierowie zostali docenieni przez Europejską Agencję Kosmiczną – wygrali konkurs organizowany przez ESA.

 

Z myślą o niedalekiej przyszłości we Wrocławiu powstał Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji. Dzięki podpisanej z Chińczykami umowy, Instytut może wykorzystywać dane z chińskich satelitów, analizować je i przetwarzać. Na razie zastosowanie znajdą przede wszystkim w rolnictwie przy ustalaniu stanu rzek, opadów, stanu wegetacji upraw i szacowaniu poziomu zbiorów.

 

W 2019 roku firma Astrobotics zamierza wysłać na księżyc lądownik Peregrine Lander. Został zaprojektowany do przenoszenia ładunków dla rządów, firm, uczelni czy nawet osób prywatnych. Jest wielkości kompaktowego samochodu i napędzany jest 5 silnikami Aerojet Rocketdyne. Pozwala to na przeniesienie ładunku o łącznej wadze 260 kg. Do automatycznego lądowania wykorzystane będzie całkowicie autonomiczna technologia.

 

W ramach tej wyprawy DHL oferuje usługę DHL Moon Box. Cena usługi polegającej na dostarczeniu przesyłki-pamiątki na Księżyc zaczyna się od $460. Znaleźli się już pierwsi chętni. Czy to już kosmiczna logistyka?

 

Magazynowanie, ciągła dbałość o jakość i trwałość powierzonych produktów wysyłanych w kosmos to wyzwania dla największych firm logistycznych świata. A może, kiedy już kosmiczny projekt ruszy pełną parą, należałoby napisać nie tyle świata, co Układu Słonecznego?

Kontakt Kontakt z Międzynarodowymi Specjalistami