Wyzwania w transporcie szczepionek na COVID-19
Kiedy na początku 2020 r. koronawirus doprowadził do globalnej pandemii, łańcuch dostaw obsługujący sektor związany z nauką, badaniami i opieką zdrowotną (Life Science & Healthcare – „LSH”) stanął w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Chociaż DHL szybko wprowadził w życie plany zarządzania kryzysowego, nasze zespoły musiały pozostać w gotowości i czujnie monitorować sytuację, aby w razie potrzeby móc reagować na dynamiczne zmiany sytuacji. Czasu na planowanie z wyprzedzeniem było naprawdę niewiele.
Dziś, po miesiącach oczekiwań, tak bardzo potrzebne szczepionki Covid-19 są już gotowe do masowej produkcji, dając nadzieję na powrót życia do jakiegoś pozoru normalności.
Pomimo niezliczonych wyzwań stojących przed logistyką transportu szczepionek Covid-19 w Azji, ostatnia dostawa pierwszej partii szczepionek przez DHL do Singapuru jest dobrym prognostykiem i modelem dla tego, co może przynieść przyszłość.
Kluczowe w dystrybucji będzie podejście poszczególnych państw
Jednak to poszczególne kraje będą potrzebowały strategii stopniowego wprowadzania szczepionek i ciągłej kontroli pandemii przy użyciu środków zdrowia publicznego i innych dostępnych dla nich narzędzi.
Każde z państw musi wziąć pod uwagę swoje unikalne wyzwania demograficzne, infrastrukturalne, epidemiologiczne i finansowe, w swoich planach reagowania na wirusa Covid-19. Jednocześnie muszą opracować strategię, która pozwoli wprowadzić szczepionkę w sposób, który zmniejszy śmiertelność, wzmocni system opieki zdrowotnej i przywróci gospodarce życie.
Państwa muszą również współpracować między sobą, aby zapewnić wszystkim sprawiedliwy i szybki dostęp do szczepionki.
Pierwsze szczepionki już w Singapurze
Jeśli chodzi o logistykę, DHL, wiodący dostawca usług logistycznych, dostarczył pierwszą partię szczepionek z zakładów produkcyjnych do Singapuru w dniu 21 grudnia, jako jeden z pierwszych w Azji.
W przypadku pierwszej dostawy do Singapuru, DHL zorganizował odbiór szczepionek z zakładu produkcyjnego w Puurs w Belgii, skąd ładunek został wysłany drogą lądową, w asyście eskorty bezpieczeństwa, na międzynarodowe lotnisko w Brukseli.
Ładunek dotarł następnego dnia na międzynarodowe lotnisko Changi w Singapurze, gdzie DHL zajął się odprawą celną i ostateczną dostawą do wyznaczonej lokalizacji w Singapurze.
DHL podejmie się również zwrotem specjalnych opakowań przygotowanych na potrzebę transportu szczepionek, które zostaną dostarczone z powrotem do Europy.
Przygotowania DHL do dystrybucji szczepionek
Podczas całej podróży przesyłki ze szczepionkami były śledzone przez DHL. Kelvin Leung, CEO, DHL Global Forwarding Asia Pacific powiedział:
„Przygotowywaliśmy się w skali globalnej, przez wiele miesięcy, aby mieć pewność, że rozwiązania DHL będą odpowiednio przygotowane mając na uwadze najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące transportu szczepionek. Przeprowadziliśmy wiele testów, aby upewnić się, że dostawy będą możliwe.
Dołożono wszelkich starań, aby szczepionki zostały dostarczone w jak najszybszym czasie, zapewniając jakość, bezpieczeństwo i ochronę tych, mających krytyczne znaczenie przesyłek.
Łączenie ludzi, poprawa jakości życia to część misji DHL. Pandemia pokazała, że realizujemy go, robiąc to, co potrafimy najlepiej – zapewniając najwyższej jakości usługi logistyczne w każdym miejscu na świecie.
Kiedy rozpoczęła się pandemia, wysyłaliśmy duże ilości środków ochrony osobistej (PPE) do społeczności, które pilnie ich potrzebowały. Teraz zatoczyliśmy pełne koło, wysyłając pierwsze szczepionki do miejsc na całym świecie, aby można je było wykorzystać do ratowania życia.”
W każdym opakowaniu termicznym znajdują się również czujniki temperatury wyposażone w zaawansowany system GPS, które zapewniają pełną widoczność przesyłki w każdym momencie jej podróży.
„Samoloty mają ograniczenia co do ilości suchego lodu, który może być przewożony na pokładzie. Wynika to z konstrukcji różnych typów samolotów, wytycznych producenta, a także zezwoleń organów regulacyjnych” – ujawnił Adrian Shou, dyrektor ds. frachtu lotniczego w DHL Global Forwarding Singapore.
„Przemieszczanie przesyłek ze szczepionkami zapakowanymi w wymagany suchy lód wymagało bardzo szczegółowego planowania: od zatwierdzeń celnych i regulacyjnych, po zapewnienie możliwości utrzymania integralności temperatury szczepionek w trakcie całego procesu.”
Najbliższe wyzwania w dostawie szczepionek
W skali globalnej dostawcy usług logistycznych stoją przed wyzwaniem szybkiego stworzenia medycznego łańcucha dostaw, który pozwoli na dostarczenie szczepionek o niespotykanej dotąd ilości ponad 10 miliardów dawek, do odbiorców na całym świecie.
Aby zapewnić globalny zasięg operacji, która pozwoli dotrzeć szczepionkom wszędzie tam, gdzie będą potrzebne, w ciągu najbliższych dwóch lat, DHL przewiduje, że w różnych konfiguracjach łańcucha dostaw potrzebnych będzie do 200 000 palet i 15 milionów pojemników chłodzących, a także 15 000 lotów.