Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/dhlexpress.pl/wp-content/themes/dhl/single-knowledge.php on line 35

Jak wysyłać dokumenty?

Jak wysyłać dokumenty?

Przesyłki dokumentowe to najprostsze przesyłki w sieci DHL Express. Wszystko czego potrzebujesz, żeby móc je nadać w naszej sieci to dwa dokumenty:

  • list przewozowy
  • oświadczenie HV i ECX (druk dostępny jest plikach do pobrania poniżej).

W przypadku wysyłki dokumentów poza Unię Europejską, należy pamiętać o dwóch ważnych punktach:

  •  każdy kraj samodzielnie decyduje co traktowane jest przez jego służby celne jako dokument a co jako towar celny. Upewnij się więc, przed transportem, że to co nadasz na pewno będzie traktowane przez służby w kraju docelowym, jako dokument. Dzięki temu ud Ci się uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.
  • niektóre kraje mają ograniczenia wagowe lub ilościowe odnośnie przesyłek niepodlegających odprawie celnej (np. wysyłając na Ukrainę przesyłkę zawierającą dokumenty o wadze większej niż 5 kg należy przygotować do nich fakturę oraz oświadczenie LV, ponieważ traktowana będzie jako towar)

W razie wątpliwości co do tego, czy dana przesyłka będzie traktowana przez służby kraju docelowego jako dokumentowa czy towarowa, zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią. Konsultanci z przyjemnością pomogą Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości związane z przesyłką dokumentów do wybranego przez Państwa kraju.

Jak wysyłać dowodowy osobiste i / lub paszporty

W przypadku przesyłki zawierającej paszport lub dowód osobisty na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej, oprócz listu przewozowego oraz oświadczenia HV i ECX nadawca zobowiązany jest do wypełnienia i przekazania kurierowi dodatkowego dokumentu jakim jest Oświadczenie o paszportach (dokument jest dostępny w plikach do pobrania poniżej). Bez załączonego oświadczenia, kurier nie może odebrać przesyłki.

W przypadku wysyłki paszportu lub dowodu poza Unię Europejską, zanim podejmą Państwo jakiekolwiek kroki, prosimy o kontakt z infolinią DHL Express w celu weryfikacji, czy dany kraj zezwala na przesyłanie tego typu dokumentów.