Poradnik wysyłkowy

Pakowanie i etykietowanie przesyłek

Aby dotrzeć do punku przeznaczenia paczki często muszą pokonać wiele tysięcy kilometrów w globalnej sieci DHL. Ze swojej strony robimy wszystko, żeby zapewnić im szybkie dotarcie do celu w nienaruszonym stanie.

Pakując swoje paczki ze starannością i przy użyciu odpowiednich materiałów pomagasz nam zapewnić im doręczenie w nienaruszonym stanie.

Dobre opakowanie jest niezbędne by chronić Twoją przesyłkę podczas transportu. DHL zapewnia wachlarz przetestowanych i sprawdzonych materiałów do pakowania. Jeśli natomiast zdecydujesz się skorzystać z własnego opakowania, znajdź chwilę na zapoznanie się z naszymi wskazówkami, co do tego, jak powinna być zapakowana Twoja przesyłka, żeby bezpiecznie dotrzeć do jej adresata. Oto nasz poradnik, który pomoże Tobie odpowiednio zabezpieczyć w transporcie Twoją przesyłkę.

Prawidłowe pakowanie przesyłek

Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać przy pakowaniu przesyłek:

 • Używaj dobrej jakości kartonów z tektury falistej przeznaczonych do przesyłek.
  Dla delikatnych lub ciężkich przesyłek zalecamy podwójne lub potrójne pakowanie.
 • Unikaj korzystania z zużytych kartonów.
  Mogły one już stracić swoją sztywność i tym samym nie będą w stanie zapewnić Twojej przesyłce odpowiedniego zabezpieczenia.
 • Zwróć uwagę na oznaczenia producenta, które zawierają informację na temat typu konstrukcji i wytrzymałości kartonu. Jeżeli będą one dla Ciebie niejasne możesz poprosić o więcej informacji Twojego dostawcę.
 • Korzystaj ze specyfikacji aby wybrać odpowiednie opakowanie dla wagi Twojej przesyłki.
  Niepełne kartony mogą się zapaść, a przepełnione mogą się rozerwać. Możesz tego uniknąć wybierając opakowanie odpowiednie do rozmiarów przesyłki, którą planujesz wysłać.
 • Nie zostawiaj pustej przestrzeni.
  Zapełnienie całego wnętrza pudełka pozwoli uniknąć przemieszczania się jego zawartości w trakcie transportu, co może spowodować uszkodzenie opakowania lub jego zawartości
 • Pamiętaj o zasadzie 6cm.
  Umieść wysyłane rzeczy centralnie w środku kartonu, tak aby przedmiot się w nim znajdujący był co najmniej 6cm od brzegów opakowania
 • Jeśli w kartonie jest większa ilość elementów owiń je i stosuj przegródki.
  Wysyłając większą ilość elementów w jednym kartonie opakuj je lub owiń indywidualnie. Możesz też zastosować kartonowe przegrody do podziału towarów, jeśli uznasz to za koniecznie.
 • Zabezpiecz karton dobrą taśmą.
  To jakiej taśmy i w jaki sposób użyjesz do zabezpieczenia przesyłki ma znaczenie w kontekście na zmniejszenie jego narażenia na uszkodzenie lub zniszczenie. Unikaj taśmy papierowej, celofanowej i sznurka. Stosuj taśmy samoprzylepne z polipropylenu, winylu, bądź wzmacniane włóknem.
 • Oklejaj pudełko w kształt litery „H”.
  Upewnij się, że wszystkie łączenia w pudełku są zaklejone za pomocą metody „litery H”. Polega ona na naklejeniu taśmy wzdłuż środkowego łączenia i po obu stronach krawędzi bocznych pudełka.

Więcej, bardziej szczegółowych wskazówek dotyczących pakowania możesz pobrać za darmo w naszych przewodnikach po pakowaniu, które znajdziesz na dole strony.

Przesyłki paletowe

Elementy duże, lub paletyzowane muszą być przygotowane w taki sposób, aby nadawały się do transportu w ramach usługi Express, która wykorzystuje ujednoliconą sieć pojazdów i zautomatyzowanych placówek obsługi. Poniżej znajdziesz kluczowe wymagania, które należy mieć na uwadze przygotowując do transportu przesyłki duże, lub paletyzowane.

Waga

 • Maksymalna waga elementu nie może przekraczać 300 kg
 • Maksymalna waga wszystkich elementów przesyłki nie może przekraczać limitu dla przesyłki wynoszącego 3000 kg
 • Za każdy element, którego waga przekracza 70 kg zostanie pobrana dodatkowa opłata

Wymiary palety

 • Korzystaj ze standardowych palet o szerokości i długości 120 cm. Zalecane jest, żeby wysokość palety nie przekraczała 160 cm.

Elementy wielkowymiarowe

 • DHL Express nie przyjmuje do transportu elementów o długości przekraczającej 300 cm, wysokości większej niż 160 cm i szerokości powyżej 120 cm

Palety powinny być bezpieczne i nadawać się do piętrowania

 • Towary powinny być bezpiecznie umieszczone na skrzyni, kartonie lub palecie
 • Należy upewnić się, czy elementy znajdujące się na palecie mogą być bezpiecznie piętrowane
 • Za elementy o niestandardowym kształcie i nienadające się do piętrowania zostanie naliczona dodatkowa opłata

Dodatkowo upewnij się, że 

 • Przesyłka nadaje się do piętrowania. 
  zapakuj elementy tak, aby można było postawić je na innej przesyłce, albo postawić na nich inną przesyłkę.
 • Przesyłka nadaje się do przewozu wózkiem widłowym.
  Większe elementy zostaną załadowane na paletę lub podstawę kompatybilną, aby umożliwić ich transport wózkiem widłowym, dzięki któremu uda się zapewnić ich bezpieczną obsługę pozwalającą na uniknięcie uszkodzeń.
 • Przesyłka jest stabilna.
  Upewnij się, że elementy są stabilnie przymocowane do palety i nie przemieszczają się w opakowaniu. Pamiętaj, że w trakcie lotu pakunki ulegają przechyleniu.
 • Przesyłka jest odporna na wstrząsy i wibracje.
  W trakcie obsługi mechanicznej przesyłki mogą występować wibracje i wstrząsy. Zwróć więc uwagę na to, żeby towary były należycie zapakowane.

Elementy niestandardowe

Element niestandardowy to każdy element, którego waga rzeczywista przekracza 70 kg, lub któryś z wymiarów jest większy niż 120 cm. DHL Express zastrzega sobie prawo do naliczenia dodatkowej, stałej dopłaty za każdy z takich elementów, włączając w to palety.

Elementy przesyłki, płozy albo palety o wadze rzeczywistej przekraczającej 300 kg, albo długością, wysokością, lub szerokością przekraczającą 300 cm nie będą przyjmowane do transportu.

Palety niepiętrowalne

Paleta niepiętrowalna to każda paleta, która uniemożliwia piętrowanie, czyli ze względu na jej kształt, zawartość, lub opakowanie nie ma możliwości umieszczenia jej na innej palecie, jak i sama nie daje możliwości na niej niczego umieszczenia. Określenie to jest również stosowane w stosunku do palet, które są niepiętrowalne na życzenie klienta. DHL Express zastrzega sobie prawdo do naliczania stałej dopłaty za każdą taką paletę w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym.

Etykiety specjalne

DHL Express dokłada wszelkich starań, żeby przesyłki były stabilnie rozmieszczone w transporcie. Dla naszych specjalistów bardzo pomocne we właściwym procesowaniu przesyłki są etykiety specjalne, jakie można umieścić na przesyłkach. Poniżej przykład powszechnie stosowanych w transporcie etykiet:

Etykiety pakowania

Te etykiety specjalnego traktowania mówią naszym specjalistom na co muszą w trakcie ich procesowania mają zwrócić szczególną uwagę. I tak:

 • Strzałki skierowane w górę pokazują sposób orientacji przesyłki w transporcie, przenoszeniu i składowaniu
 • Etykieta z pękniętym kielichem mówi nam o tym, że w przesyłce znajdują się kruche materiały i należy je traktować ze szczególną ostrożnością
 • Parasol mówi nam, że przesyłka powinna unikać wilgoci i być przechowywana pod przykryciem

Umieszczanie listów przewozowych na przesyłkach

Właściwe umieszczenie listu przewozowego na przesyłce pozwala naszym specjalistą szybciej ją procesować, co przekłada się na sprawniejsze poruszanie się jej w sieci DHL Express. Oto kilka kluczowych wskazówek jak prawidłowo oznaczyć umieścić oznaczenia na przesyłce DHL Express:

 • Umieść pewnie etykietę adresową na górnej powierzchni przesyłki. To pomoże nam jak
  najczęściej utrzymywać przesyłkę we właściwej pozycji.
 • Upewnij się, że etykieta jest w całości widoczna i nie zakrywa żadnych krawędzi.
 • Nie pozwól, aby inne etykiety, taśma albo papiery pokrywały etykietę przesyłki.
 • Nie polecamy ponownego wykorzystywania pudełek, ale jeśli tak się stanie, upewnij się,
  że zostały z nich usunięte wszystkie stare etykiety adresowe.
 • Umieszczenie zapasowej etykiety wewnątrz przesyłki pozwoli nam ją zidentyfikować,
  jeśli oryginalna ulegnie zniszczeniu albo zagubieniu.
 • Jeśli na przesyłce trzeba nakleić dodatkową etykietę, prosimy starać się nie umieszczać
  jej na tej samej powierzchni co etykieta adresowa.
 • Wykorzystaj przezroczystą samoprzylepną kieszeń do umieszczenia poza przesyłką
  wszelkich potrzebnych dodatkowych dokumentów.

Zachęcamy też do zapoznania się z naszym poradnikiem pakowania, który w bardziej szczegółowy sposób zajmuje się tematem pakowania przesyłek.