Brexit – wyzwania i okazje dla Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania notuje wzrost gospodarczy, pomimo perturbacji związanych jakie niesie ze sobą Brexit.

Brytyjskie firmy przenoszą się do innych krajów albo rozważają podjęcie innych drastycznych kroków w obliczu nieuniknionego opuszczenia Unii Europejskiej przez ich kraj. W tym samym czasie inne firmy zamykają swoje fabryki produkcyjne w Wielkiej Brytanii.

Według firmy konsultingowej EY, bezpośredni wpływ finansowy Brexitu na główne firmy z sektora usługowego wyniesie prawie 4 biliony funtów (4,3 bliony Euro).

Mimo całej wrzawy Wielka Brytania otrzymała też dobre wieści. Odnotowała pozytywną zmianę w handlu, a eksport osiągnął rekordowo wysokie wartości.

Nie dalej jak sześć miesięcy temu Wielka Brytania miała drugi najgorszy wynik w indeksie wzrostu handlu prowadzonym przez DHL, Global Trade Barometer (GTB). Teraz ma z kolei najlepszy i to w momencie, kiedy wzrost światowego handlu zwalnia.

Jednocześnie pomimo globalnych trendów, eksport Zjednoczonego Królestwa pnie się w górę. W roku rozliczeniowym 2018-2019, Zgodnie z danymi UK Office Of National Statistics (ONS) osiągnął rekordowe 639,9 biliona funtów .

Osobne dane z OECD wykazały, że eksport Wielkiej Brytanii wzrósł o 13,8 % między 2016, a 2018 rokiem. To lepszy wynik, niż ten który osiągnęły Niemcy, Francja i cała Unia Europejska w ogóle. Ale czy ten wzrost będzie dalej trwał?

Zwrot w handlu Wielkiej Brytanii

Według niektórych danych przyszłość ekonomiczna Wielkiej Brytanii nie wygląda dobrze.

Według National Institute of Economic and Social Research (NIESR) krajowi uda się tylko o włos uniknąć recesji, w ostatnich dwóch kwartałach tego roku rozliczeniowego. Bank Of England także obniżył swoją roczną prognozę wzrostu ekonomicznego z 1,5% na 1,3%.

„Najnowsze dane ONS oraz badania sugerują, że gospodarka straciła swój rozpęd z okresu pierwszego kwartału” – twierdzi ekonomistka NIESR Janine Boshoff. „Jest to wpływem niepewności związanej z Brexitem oraz wolniejszego wzrostu globalnej gospodarki poza Stanami Zjednoczonymi”.

Zdaje się, że Wielka Brytania radzi sobie lepiej niż większość krajów z wojną handlową pomiędzy USA, a Chinami, oraz z innymi spięciami na arenie międzynarodowej.

Według GTB, które używa kluczowych danych eksportowych i importowych, aby ustalić wczesne wskaźniki wzrostu handlu, obecnie indeks światowy wynosi 48 punktów. Jest to spadek o 20% na przestrzeni pół roku.

Tymczasem Wielka Brytania postawiła się temu trendowi i jej indeks wzrósł o 7% i wynosi obecnie 56 punktów. Oznacza to, że  Zjednoczone Królestwo ma lepsze perspektywy na wzrost gospodarczy niż Chiny, Indie, Niemcy, Japonia, Korea Południowa i USA.

Sektory odpowiedzialne za wzrost w handlu

Barometr sugeruje, że dużą część swojego wyniku Wielka Brytania zawdzięcza znaczącemu wzrostowi importu drogą lotniczą. Wśród importowanych dóbr znajdują się podstawowe materiały w stanie surowym oraz części maszyn.

Jednym z powodów dla takiego stanu rzeczy mogą być producenci, którzy robią zapasy materiałów, zanim będzie miał miejsce Brexit. Lutowe wyniki badań ONS wykazały, że producenci „zmieniają swój harmonogram działań” z powodu Brexitu.

Sektor produkcyjny zwiększył się od w skutek porozumienia rządów UK i UE o odłożenia wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na 31 października, ale możliwe że zbieranie zapasów rozpocznie się ponownie przed nowym terminem wystąpienia.

Jednak nie samym importem dla sektora produkcyjnego stoi wzrost Zjednoczonego Królestwa.

Eksport zanotował wzrost w 38 kolejnych miesiącach, na podstawie najświeższych danych ONS. Głównym czynnikiem, który ostatnio się do tego przyczynił były dobra z sektora paliwowego. Ich wzrost w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 15,9 procenta. Również sektor usługowy zanotował wzrost, który wyniósł 3,3 procenta.

Zagłębiając się dalej w pozytywne przesłanki, w czerwcu, najlepiej według GTB radziły sobie: konsumenckie dobra modowe ( wzrost o 69% w stosunku do poprzedniego kwartału), oraz pojazdy i części ( wzrost o 50%).

Inne sektory, w których sprzedaje się podstawowe towary do domu, podstawowe, niepoddane obróbce materiały, oraz niepoddane obróbce materiały przemysłowe również zachowały pozytywne trendy handlowe.

Prognozy dla innych sektorów nie wyglądają już tak obiecująco. Dla przykładu środki trwałe i maszyny spadły o 26% do 29 punktów.

Jak w dłuższej perspektywie Brexit odbije się na tych sektorach, pokaże czas.

Upewnij się, że Twoja przesyłka do Wielkiej Brytanii dotrze do celu szybko i bezpiecznie

Brexit bez porozumienia oznacza zawarcie wielu porozumień

Bez wątpienia Brexit wpłynie na handel Wielkiej Brytanii. Najważniejszym pytaniem pozostaje jak duży będzie to wpływ.

Należy pamiętać, że Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Jednocześnie dostarczone przez ONS dane pokazują, że kraj ten jest mniej zależny od Unii Europejskiej, niż miało to miejsce w przeszłości. Eksport do UE spadł na przykład z poziomu 55% całego eksportu w roku 2006, do 46% w roku 2018.

Wiele może zależeć od tego w jakiej formie Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią? Przygotuj swój biznes na koniec okresu przejściowego. Sprawdź listę kontrolną Brexit.

Firma konsultingowa PWC w lipcowym badaniu UK Economic Outlook przedstawia trzy scenariusze dla gospodarki Wielkiej Brytanii.

W ramach „głównego scenariusza”, w którym parlament ostatecznie zatwierdza porozumienie odnośnie wystąpienia UK ze struktur Unii, przewiduje, że wzrost PKB w 2020 roku pozostanie na poziomie 1,3% .

W drugim przypadku, przewiduje się znacznie większy wzrost. Zakładając, że wystąpienie Unii przebiegnie gładko i nie będzie miała miejsca kolejna zmiana daty Brexitu. Jednocześnie gospodarka może się skurczyć na początku roku 2020 w skutek „pesymistycznego scenariusza” (niespokojnego Brexitu).

Jednak nie wszyscy zgadzają się co do tego, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie katastrofą. Nawet w przypadku braku osiągnięcia porozumienia.

„Określenie „bez porozumienia”, oznacza tak naprawdę wiele porozumień. Dokładniej chodzi o dużą ilość porozumień zawartych pomiędzy firmami, osobami, rządami i innymi organizacjami” mówi Tim Martin – prezes mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii sieci hoteli JD Wetheerspoon.

Oznajmił on na przykład, że już teraz Wheterspoon ustalił, że francuskie i niemiecka wina, brandy i piwa zostaną zastąpione przez ich odpowiedniki z Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych.

Pozytywnych skutków dla swojego biznesu płynących z Brexitu spodziewa się też producent pojazdów O&H. Jako przyczynę takiego punktu widzenia podaje wysokie zapotrzebowanie na swoje specjalistyczne pojazdy w Wielkiej Brytanii.

Z drugiej strony francuski producent samochodów PSA Group ostrzegł, że uzależnia decyzję o budowę produkcji swojego nowego Vauxhalla Astra w Wielkiej Brytanii od ostatecznych warunków, na jakich Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską.

Dla wielu biznesów poruszanie się po tych niepewnych wodach dostarcza większej liczby pytań, niż odpowiedzi. Wydaje się natomiast, że w obliczu wyzwań pojawia też niezliczona ilość okazji.

Dowiedz się jakie trendy obowiązują obecnie w na rynku e-commerce skierowanym do biznesu

Artykuł powstał na podstawie artykułu opublikowanego na stronie logisticsofthings.dhl

Kontakt Kontakt z Międzynarodowymi Specjalistami