Wyścig z wirusem – Raport DHL z pierwszego roku pandemii COVID-19
-
Od 2022 r. potrzebnych będzie kolejnych 7-9 miliardów dawek szczepionek rocznie, aby utrzymać niski wskaźnik (ponownego) zakażenia i spowolnić tempo mutacji wirusa
-
Końcowy etap dostawy do klienta, efektywne modele dystrybucji oraz stałe zapasy szczepionek po 2021 roku będą nadal miały zasadnicze znaczenie
-
DHL Express, korzystając z 350 swoich placówek, rozdystrybuował 200 milionów dawek szczepionek do 120 krajów, wykonując 9 tysięcy lotów
Minął ponad rok odkąd rozpoczął się największy światowy kryzys zdrowotny od 100 lat i każdy aspekt społecznego funkcjonowania został poważnie zakłócony. Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw od samego początku odgrywały kluczową rolę w zarządzaniu skutkami pandemii, udostępniając i dystrybuując kluczowe środki jak leki i produkty medyczne, szczepionki, testy czy środki ochrony osobistej.
DHL Express od samego początku pandemii w ramach strategii reagowania wykonał 9 000 lotów, a 350 placówek DHL Express rozprowadziło 200 milionów dawek szczepionek do 120 krajów. Aby zrealizować te zadania, DHL Express zawarł ponad 50 umów o współpracy z partnerami, zarówno z sektora farmaceutycznego, jak i publicznego, a także stworzył kilka specjalistycznych usług. Biała księga DHL Express pt. „Poziom przygotowania do pandemii” prezentuje czego sektor logistyczny nauczył się podczas wyścigu z COVID-19, aby w przyszłości jak najskuteczniej radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami w zakresie ochrony zdrowia.
„Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu pandemią” – mówi Tomasz Buraś, prezes DHL Express Polska. „W niespotykanym dotąd tempie wprowadziliśmy nowe, specjalne usługi dystrybucji szczepionek. Wszystkie sektory, branże i kraje muszą współpracować, aby zakończyć pandemię. Kluczowe będzie tworzenie silnych partnerstw i analizowanie danych. Musimy również być przygotowani na wysoką liczbę pacjentów i szczepionek, utrzymywać infrastrukturę logistyczną i wydajność, jednocześnie przewidując wahania sezonowe. Wszystko po to, aby zapewnić stabilny i dobrze funkcjonujący system na nadchodzące lata„.
Ośrodki badawcze i rozwojowe opracowały szczepionkę pięć razy szybciej niż jakąkolwiek inną szczepionkę w historii. W rekordowym czasie zwiększyły czterokrotnie produkcję, w porównaniu do czasu przed COVID-19. Wraz z logistyką i łańcuchem dostaw były w stanie dostarczyć ratujące życie szczepionki pacjentom na całym świecie. Chociaż konieczne było spełnienie nadzwyczajnych wymagań łańcucha chłodniczego -70 °C, logistyka była w stanie rozwinąć dystrybucję trzy razy szybciej niż zwykle.
Współpraca kluczem do globalnej dystrybucji szczepionek
Aby uzyskać wysoki poziom szczepień, do końca 2021 r. potrzebujemy globalnie 10 miliardów dawek szczepionek. Jednak tylko cztery kraje osiągnęły do tej pory wskaźnik szczepień wyższy niż 50%. Wiele krajów ma słabo rozwiniętą infrastrukturę, co sprawia, że wdrażanie programów szczepień jest trudniejsze. Aby przyspieszyć dystrybucję szczepionek, należy skupić się na następujących obszarach:
- Rządy i przedsiębiorstwa muszą dobrze współpracować i zwracać szczególną uwagę na budowanie silnych partnerstw i niezbędnych baz danych.
- W celu zapewnienia bezpiecznych dostaw potrzebne jest proaktywne zarządzanie zdolnością transportową i zrównoważony sposób przepływu zwrotnych opakowań. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ponad 95% światowej produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 odbywa się w zaledwie ośmiu krajach, a muszą one być rozdystrybuowane globalnie.
- Należy również wprowadzić lokalne, naziemne modele dystrybucji w końcowym etapie dostawy, z naciskiem na strategiczną lokalizację magazynów, synchronizację przepływu szczepionek i środków pomocniczych, a także liczbę i lokalizację punktów szczepień.
Zbudowana w ten sposób infrastruktura logistyczna i wydajność powinny być utrzymane na dotychczasowym poziomie, ponieważ w nadchodzących latach będziemy potrzebować kolejnych 7-9 miliardów dawek szczepionek rocznie.