przygotowanie przesyłki

Waga i wymiary

Poradnik wysyłkowy
przygotowanie przesyłki

Waga i wymiary przesyłek

Ile może ważyć moja paczka i co uwzględnić w wysyłaniu palet? Jak obliczyć wagę objętościową? Wszystkie informacje na temat rozmiarów i wag można znaleźć tutaj. 

Usługa
Standardowe wymiary maksymalne
(Dł x Wys x Sz)
Maksymalna waga i liczba elementów
DHL Express 9:00/10:30
120 x 80 x 80 cm
30 kg / element; 300 kg / cała przesyłka; max. 10 elementów w przesyłce
DHL Express 12:00
120 x 80 x 80 cm
70 kg / element; 300 kg / cała przesyłka; max. 10 elementów w przesyłce
DHL Express Worldwide
120 x 80 x 80 cm (pojedynczy element) *
70 kg / element; 3 000 kg / cała przesyłka*
DHL Express Worldwide
300 x 200 x 160 cm (paleta)*
1000 kg /paleta; 3,000 kg / przesyłka*; max. 10 palet w przesyłce
DHL Express Envelope
35 x 27,5 x 1 cm
Dokumenty nie podlegające odprawie celne o wadze do 300 g; 1 koperta w przesyłce
DHL Economy Select
120 x 80 x 80 cm (pojedynczy element) *
70 kg / element; 3000 kg / cała przesyłka*
DHL Economy Select
300 x 200 x 180 cm (paleta)*
1000 kg /paleta; 1,000 kg / przesyłka*; max. 10 palet w przesyłce

* Jeżeli wymiary elementu przesyłki przekraczają standardowe wymiary lub waga elementu przekracza 1000 kg transport należy potwierdzić z DHL. Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta. 

PALETY

Wszystkie przesyłki muszą być odpowiednio zapakowane lub spaletyzowane w celu bezpiecznego transportu. Dotyczy to całej zawartości przesyłki oraz palet. Więcej informacji: wskazówki pakowania.

  • DHL Express z reguły nie przyjmuje przesyłek o masie całkowitej przekraczającej 3000 kg oraz o wymiarach przekraczających 300 cm. 
  • Przesyłki o wadze przekraczającej 70 kg muszą być spakowane na palety (europaleta lub paleta jednorazowa) i załadowane przy użyciu sprzętu pomocniczego. W niektórych krajach mogą obowiązywać inne przepisy importowe. 
  • Palety są częścią przesyłki i będą uwzględniane przy określeniu wagi. 

Waga wolumetryczna

Cena przesyłki jest zależna od jej rzeczywistej wagi oraz od ilości miejsca, jakie zajmują jej elementy (waga objętościowa). Może się zdarzyć, że przesyłka z lekkimi, ale dużymi elementami jest droższa niż ta z ciężkimi, ale małymi elementami. 

Obliczenie kosztów transportu zależy od wyższej wagi. Jeżeli waga objętościowa jest wyższa niż waga rzeczywista, do wyceny wykorzystywana jest waga objętościowa. Kiedy waga rzeczywista jest wyższa niż waga objętościowa, do wyceny używana jest waga rzeczywista. 

Pytania i odpowiedzi

Waga wolumetryczna przesyłki odzwierciedla jej objętość. Lekka przesyłka o dużych gabarytach może zajmować więcej przestrzeni ładunkowej niż ciężka, niewielka paczka. Waga wolumetryczna, to jedna z dwóch rodzajów wag, jakie mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu ceny przesyłki. Zgodnie z wytycznymi IATA (International Air Transport Association) obliczając cenę za transport lotniczy może być brana pod uwagę waga wolumetryczna, bądź rzeczywista, w zależności od tego, która z nich jest wyższa. Aby obliczyć wagę wolumetryczną przesyłki, należy pomnożyć jej długość (cm) przez wysokość (cm) i następnie szerokość (cm), a otrzymany wynik podzielić przez 5000. W przypadku przesyłek importowych ustalenie, czy pod uwagę będzie brana waga rzeczywista, czy wolumetryczna, będzie miało miejsce indywidualnie dla każdego z elementów przesyłki.

Paleta niepiętrowalna to każda paleta, która uniemożliwia piętrowanie, czyli ze względu na jej kształt, zawartość, lub opakowanie nie ma możliwości umieszczenia jej na innej palecie, jak i sama nie daje możliwości na niej niczego umieszczenia. Określenie to jest również stosowane w stosunku do palet, które są niepiętrowalne na życzenie klienta. DHL Express zastrzega sobie prawdo do naliczania stałej dopłaty za każdą taką paletę w transporcie międzynarodowym jak i krajowym.

W DHL Express wyróżniamy:

Element o niestandardowej wadze:  każdy element, a także za paletę, który(a)przekracza wagę rzeczywistą lub wolumetryczną 70kg.

Element o niestandardowych wymiarach: każdy element, którego jeden z wymiarów przekroczy 120 cm

DHL zastrzega prawo do naliczania stałej dopłaty za obsługę tych przesyłek.