Wiadomości od DHL Express otrzymasz z adresu poland@dhl-news.com. Dodaj nas do książki adresowej.
Eksport do Holandii – co warto eksportować?
Nie bez przyczyny, polskie produkty cieszą się bardzo dużą popularnością na arenie międzynarodowej – w Unii Europejskiej i poza jej granicami. Coraz więcej rodzimych firm decyduje się na eksport do Holandii. Swego czasu polski eksport do Niderlandów zwiększał się najszybciej spośród wszystkich innych krajów eksportowych odbierających towary z Polski. Co warto eksportować do Holandii? Jak skutecznie i szybko przeprowadzić eksport towarów do Holandii?
Jakie są korzyści eksportu do Holandii?
Nie da się ukryć, że główną zaletą eksportu z Polski do Holandii są przede wszystkim korzyści finansowe. Niderlandzki rynek zbytu bardzo ceni polskie, jakościowe produkty i co więcej – towary polskiego pochodzenia są szczególnie poszukiwane.
Niderlandy od stuleci opierają swoją gospodarkę na handlu międzynarodowym. Na szczególną uwagę zasługują polskiej produkcji łodzie i luksusowe jachty, ale też pojazdy – motocykle, motorowery itp. Poszerzenie swojej działalności o eksport zagraniczny do Holandii może przynieść stałe, rentowne źródło dochodu, co w świetle rosnącej w Polsce inflacji i trudności gospodarczych może być strategicznym rozwiązaniem, które pozwoli utrzymać płynność finansową w przedsiębiorstwie. Warto również wspomnieć, że Holandia zaliczana jest do jednego z najbogatszych państw członkowskich – handel międzynarodowy z Niderlandami może być zatem doskonałym krokiem do poprawy rentowności wielu polskich branż.
Co warto eksportować z Polski do Holandii?
Polskie produkty w Holandii cieszą się bardzo dużą popularnością. Słyną z wysokiej jakości przy zachowaniu bardzo atrakcyjnej ceny. Co eksportować do Holandii? W zasadzie dosłownie wszystko, pod warunkiem znalezienia rynku zbytu na dany produkt. Jednak warto wyszczególnić grupy towarów, które cieszą się w Niderlandach największą popularnością. Do tych towarów zalicza się, między innymi:
- maszyny i urządzenia
- materiały i wyroby włókiennicze
- pojazdy
- metale nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych
- produkty przemysłu chemicznego
- drewno i wyroby drewniane
- produkty mineralne
Wyżej wymienione zaliczane są do najpopularniejszych polskich produktów, które idą na eksport. Holandia równie chętnie przyjmuje na swój rynek również produkty z polskiej branży spożywczej, budowlanej, meblarskiej, obuwniczej i branży artykułów dziecięcych. Zanim jednak zdecydujesz się na wysyłkę, warto też wiedzieć, jak eksportować do Holandii, aby całe przedsięwzięcie było opłacalne, a realizacja wysyłki – bezpieczna.
Holenderski rynek gospodarczy w pigułce
Kolejnymi z czynników, które stają za eksportem towarów z Polski do Holandii jest sam tamtejszy rynek. Holandia, podobnie, jak Belgia zaliczane są do grona jednych z najlepiej rozwiniętych krajów członkowskich UE. Co więcej, Niderlandy zajmują światowe podium względem wartości obrotów handlu międzynarodowego (w przeliczeniu na 1 mieszkańca). Warto również wspomnieć o tym, że mimo szalejących aktualnie na całym świecie kryzysów ekonomicznych, Holandia pozostaje stabilnym krajem o ugruntowanej pozycji ekonomicznej. W Polsce to właśnie Holandia jest jednym z kluczowych partnerów inwestycyjnych. Wartość PKB Holandii wynosi 912,2 miliarda USD (2020), co stawia kraj wysoko w pierwszej 20 światowego rankingu.
Czas transportu z Polski do Holandii
Żeby skutecznie zrealizować przesyłki międzynarodowe, szczególną uwagę warto przyłożyć do tego, jak będzie przebiegać wysyłanie towarów do Holandii. Aby całe przedsięwzięcie było bezpieczne i rentowne, dobrze jest skrupulatnie zaplanować eksport do Holandii – krok po kroku. Coraz więcej firm stawia na outsourcing usług. Jak eksportować do Holandii?
Wielu przedsiębiorców powierza to zadanie w odpowiedzialność firm kurierskich. Dzięki temu, że możliwe jest wówczas skorzystanie z tzw. środków transportu zbiorowego, czyli np. własnego frachtu lotniczego firmy kurierskiej, oferta cenowa może być jeszcze bardziej atrakcyjna i przystępna niż transport we własnym zakresie. Warto również wspomnieć o tym, że całą drogę swoich towarów można śledzić na bieżąco, dzięki opcji – śledzenie przesyłek zagranicznych. Średni czas eksportu towarów do Holandii wynosi od 1 do maksymalnie kilku dni roboczych. Na ostateczny czas transportu składa się wiele czynników: np. godzina odbioru przesyłki od nadawcy, dokładny adres doręczenia itp. Jak eksportować do Holandii by przesyłki były terminowe i bezpieczne? Rozważ skorzystanie z usług międzynarodowej firmy kurierskiej!
Eksport do Holandii – podatki
Z uwagi na fakt, że obie strony transakcji – Polska i Holandia są krajami członkowskimi Unii Europejskiej, decydując się na eksport do Holandii obowiązują przepisy związane z regulacją WNT. Zasady jego działania, w tym rozliczanie podatków w ramach WNT, czyli wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zostały opisane w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.
“Art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.”
Według art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy przy tego rodzaju transakcjach pojawia się z chwilą wystawienia faktury. Warto jednak pamiętać o tym, że dokument nie może być wygenerowany później niż 15 dnia miesiąca, następującego po realizacji dostawy paczki do Holandii.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak w praktyce wygląda eksport i import towarów do Holandii – krok po kroku, sprawdź, jak działa firma kurierska, którą chcesz wybrać do realizacji transportu swoich produktów. Outsourcing przewozu towarów jest związany z uproszczeniem wszystkich spraw, z którymi związany jest eksport do Holandii. Dokumenty niezbędne do przewozu przez granicę przekazujesz firmie kurierskiej, dzięki czemu formalności, z jakimi wiążą się przesyłki międzynarodowe, jest zdejmowany z Twoich barków. Interesuje Cię oferta na eksport do Holandii? Sprawdź nasz cennik paczek zagranicznych. Zapraszamy do kontaktu!