Eksport do Niemiec – co warto wiedzieć
W Niemczech ceniona jest nie tylko polska siła robocza i specjalistyczna wiedza Polaków w wielu zawodach, ale też nasze towary. Eksport do Niemiec z Polski cieszy się dużym zainteresowaniem zachodnich sąsiadów, a dla Ciebie — może być dobrym pomysłem na biznes! Musisz jednak wiedzieć, jak dokładnie przebiega zgodny z prawem eksport do Niemiec i co warto eksportować do Niemiec. Przeczytaj nasz artykuł — dowiesz się również, ile dokładnie trwa i jak przebiega wysyłanie towarów do Niemiec. Zachęcamy do lektury!
Co eksportować do Niemiec?
Rokrocznie obserwuje się nieco inne trendy w zakresie eksportu do innych krajów, co jest jednocześnie cenną informacją nie tylko o stanie gospodarki danego państwa, ale nawet o jego sytuacji politycznej! Do polskich towarów, które cieszą się w Niemczech największym zainteresowaniem, zalicza się wiele różnorodnych produktów — od artykułów spożywczych po sprzęt elektroniczny, czy pojazdy transportu zbiorowego. W całościowym ujęciu wysyłamy do Niemiec następujące grupy towarów: (źródło GRS, 2020):
- Urządzenia mechaniczne i elektryczne
- Artykuły spożywcze i rolne
- Wyroby metalurgiczne
- Wyroby chemiczne
- Meble
- Tworzywa sztuczne
- Materiały i wyroby włókiennicze
To oczywiście nie jedyne produkty i wyroby, które doceniają Niemcy. Na szczególną uwagę zasługują meble, które w ostatnich latach stały się hitem eksportowym. Eksport do Niemiec to niemal jedna trzecia całkowitego eksportu Polski – ciężko zatem o jedną trendującą branżę. Warto jednak zbadać swoją grupę docelową ponieważ w wielu segmentach dominuje przywiązanie do lokalnych marek. Skoro już wiesz, jaki towar do Niemiec chcesz wysyłać, zapoznaj się z prawnymi aspektami dotyczącymi realizacji takiego przedsięwzięcia.
Przepisy dotyczące eksportu do Niemiec
Aby nie wpaść w pułapkę przepisów prawnych, musisz wiedzieć, jak ze strony prawnej wygląda eksport do Niemiec – krok po kroku. Dzięki temu, że Polska i Niemcy to kraje członkowskie Unii Europejskiej, realizacja eksportu towarów do Niemiec z Polski jest uproszczona. Mowa tu oczywiście o WDT, czyli wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Dzięki jej zapisom nie musisz oczekiwać na specjalną zgodę na eksport – jedyne, o czym musisz pamiętać to realizowanie go zgodnie z jej zapisami, które bezpośrednio odnoszą się do jakości i bezpieczeństwa eksportowanych produktów. Aby sprawdzić jej szczegóły, zapoznaj się z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Eksport do Niemiec — podatki
Jeżeli dostawca i odbiorca są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, eksport towarów do Niemiec objęty jest ulgą. VAT od takiej transakcji wynosi 0%. Warunki preferencyjnej stawki VAT określa Ustawa o VAT, a dokładnie art. 42, według którego:
1.Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:
1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Z kolei warto być również przygotowanym na to, że VAT 0% nie będzie obowiązywał. Dzieje się tak w sytuacjach, które również zostały ujęte w Ustawie:
1a.Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:
1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 informacje podsumowujące podatników VAT UE ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub
2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 informacje podsumowujące podatników VAT UE ust. 8 – chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Eksport do Niemiec – dokumenty
Jak eksportować towar do Niemiec? Mimo że Niemcy uchodzą za jeden z bardziej liberalnych krajów względem eksportu, czasami pozwolenie na eksport jest wymagane. Do takich sytuacji zalicza się eksport produktów objętych ścisłą kontrolą. To np. towary i materiały o charakterze militarno-strategicznym, wybrane surowce i wyroby stalowe, a także niektóre produkty rolne. Co więcej, obowiązek uzyskania pozwoleń dotyczy jedynie określonych towarów, które zostały objęte ograniczeniami. Szczegółów w tym zakresie udzieli Ci niemiecki Federalny Urząd ds. Gospodarki (Bundesamt für Wirtschaft) w Eschborn.
Eksport towarów do Niemiec za pośrednictwem firmy kurierskiej
Chcesz wiedzieć, jak najwygodniej, najszybciej i najbezpieczniej realizować eksport towarów do Niemiec? Wybierz outsourcing! Jak eksportować do Niemiec z wykorzystaniem usług firmy kurierskiej? To bardzo proste! Przesyłki międzynarodowe obejmują zarówno eksport towarów wielkogabarytowych, jak i przewóz małych paczek. Co więcej, oferta firm kurierskich jest zwykle bardzo elastyczna — możesz podpisać umowę na stały eksport lub zdecydować się na paczki do Niemiec, lub z Niemiec tylko jednorazowo – okazjonalnie.
Eksport towarów do Niemiec – krok po kroku, jest najwygodniejszy, kiedy nie martwisz się o konieczność samodzielnej koordynacji środków transportu, załatwianiem spraw na granicy i innymi kwestiami związanymi z transportem. Przesyłki międzynarodowe w DHL Express to jedno z lepszych rozwiązań na eksport towarów za granicę. Uproszczone procedury, a także preferencyjne warunki związane z transportem zbiorowym to sposób, który coraz bardziej doceniają współcześni przedsiębiorcy. Wybór oferty DHL Express to również stała kontrola nad losami paczek, która jest możliwa dzięki opcji — śledzenie przesyłek zagranicznych. Sprawdź koniecznie, jak prezentuje się cennik paczek zagranicznych – oferta cenowa jest atrakcyjna i przystępna.