Eksport towarów do Anglii – co warto wiedzieć?
Polacy na przestrzeni ostatnich lat bardzo chętnie nawiązywali relacje handlowe i wysyłali towary do zagranicznych sąsiadów z UE. Niemcy, Wielka Brytania — to tylko kilka przykładowych destynacji polskich produktów. Regulacje związane z WNT, które obowiązują w przypadku relacji handlowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, jeszcze do niedawna obejmowały również eksport do Anglii. Jednak od chwili Brexitu, czyli wystąpienia Wielkiej Brytanii z członkostwa w Unii Europejskiej, preferencyjne zasady WNT przy eksporcie z Polski do Anglii już nie obowiązują. Jak obecnie wyglądają zasady transportu do UK? Jak eksportować towar do Anglii po Brexicie?
Sprzedaż towarów do Anglii — co trzeba wiedzieć?
Export do Anglii, od dnia 1 stycznia 2021 roku, czyli daty wejścia w życie regulacji handlowych między Unią europejską a Wielka Brytanią, wygląda już inaczej niż za czasów obowiązywania zasad WNT. Na szczęście nowe przepisy nie muszą oznaczać rezygnacji lub konieczności zaprzestania wysyłania towarów do wyspiarzy. Polskie towary w Anglii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i co ważne — jest na nie stały popyt. Aby jednak eksport do Wielkiej Brytanii po Brexicie nie wiązał się z problemami w załatwianiu spraw na granicy i rozliczaniem podatków, musisz wiedzieć, w jaki sposób wygląda obecnie przesyłanie towarów w tym kierunku.
Od momentu wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej, eksport do Anglii wymaga dopełnienia określonych formalności. Aby był w ogóle możliwy, niezbędne jest uzyskanie indywidualnego numeru EORI, o który można wystąpić z profilu PUESC. Otrzymany numer należy następnie zarejestrować w systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym. Wymienione czynności skutkują otrzymaniem certyfikatu celnego, który umożliwia ubieganie się o rejestracje firmy w wymienionym systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym (SISC) i przeprowadzenie odprawy.
Mimo zmian w przepisach eksport do Anglii nadal może być wygodny i prosty. Przesyłki międzynarodowe możesz dostarczać osobiście — własną flotą samochodową, lub powierzyć je w ręce doświadczonego przewoźnika. Paczki do Anglii realizowane za pośrednictwem DHL Express to świetny sposób na bezpieczny i terminowy transport. Z racji tego, że Twoje przesyłki będą podlegały pod odprawę celną, pamiętaj, że zakres dokumentów do przekazania firmie kurierskiej może być większy niż w przypadku prewozu do krajów Unii Europejskiej.
Ile trwa eksport do Anglii?
Z racji dzielącej oba kraje odległości, eksport towarów do Wielkiej Brytanii nie jest czasochłonny. Decydując się na skorzystanie z oferty DHL Express, możesz liczyć na to, że zarówno eksport, jak i import towarów z Polski do Anglii zajmie nawet 1 – 2 dni. Oczywiście ostateczny czas transportu może ulec wydłużeniu. Na pojawienie się Twoich przesyłek pod wskazanym adresem mają bowiem wpływ czynniki takie jak np.: dzień nadania, godzina nadania, ewentualne problemy celne itp. Niemniej wybór wygodnej formy outsourcingu i powierzenie swoich przesyłek profesjonalnej firmie kurierskiej jest bardzo atrakcyjną i wygodną opcją. To, co ważne — jeśli chcesz śledzić eksport do Anglii krok po kroku, możesz skorzystać z wygodnej opcji, jaką jest śledzenie przesyłek zagranicznych.
Klasyfikacja sprzedawanych produktów i pochodzenie towaru
Dla ujednolicenia taryf celnych Wielka Brytania kategoryzuje towary według specjalnych kodów HS. Prawidłowe oznaczenie eksportowanych do Anglii towarów pozwala na przeprowadzenie odprawy celnej. Równie istotne jest określenie i potwierdzenie pochodzenia eksportowanych z Polski towarów, jest ono ważne, aby liczyć np. na zwolnienie z wysokich kosztów związanych, chociażby z naliczeniem tzw. cła antydumpingowego. Oświadczenie o pochodzeniu danego towaru obejmuje nie tylko sam produkt finalny, ale niejednokrotnie również elementy składowe, z jakich powstał. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki HS Code jest przypisany do profilu produktów, które planujesz transportować, sprawdź koniecznie oficjalną stronę internetową www.trade.com, na której znajdziesz wyszukiwarek HS Codes.
Zgłoszenia celne — numer EORI
Jak eksportować do Wielkiej Brytanii, by cały proces przebiegał zgodnie z literą obowiązującego prawa? Musisz pamiętać, że Twoje produkty będą podlegały odprawie celnej. Zgłoszenie celne można zrobić online, ale też tradycyjnie w formie papierowej. Jeśli decydujesz się na skorzystanie z usług firmy kurierskiej, możesz po prostu przekazać jej dokumenty — nie muszą być składane osobiście. Aby odprawić z sukcesem swoje towary do Anglii, należy zatem: uzyskać numer EORI, zrealizować zgłoszenie celne (uprzednio określając jego formę i sposób). Dla niektórych towarów konieczne może również być uzyskanie pozwolenia celnego.
Podatek VAT
Stawka VAT w przypadku eksportu do Wielkiej Brytanii wynosi 0%. Warunkiem zachowania tak preferencyjnych warunków jest jednak otrzymanie stosownej dokumentacji, która potwierdza eksport do Wielkiej Brytanii. Warto pilnować terminów — dokument należy uzyskać jeszcze przed upływem terminu za złożenie deklaracji podatkowej w danym okresie rozliczeniowym. Takim potwierdzeniem jest zwykle zgłoszenie wywozowe. Obowiązek VAT-u powstaje z chwilą dostawy towaru na teren UK, lub w momencie otrzymania pełnej zapłaty ze eksportowane towary.
Interesuje Cię eksport do Wielkiej Brytanii? Dokumenty, podatki i odprawa celna nie są już tak proste, jak w czasach, w których Anglia była jednym z krajów członkowskich UE. Mimo tego sprzedaż towarów i eksport usług do Wielkiej Brytanii po Brexicie nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego Wysokiej jakości polskie produkty cieszą się dużym powodzeniem nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.
Eksport do Anglii nie musi być czasochłonny, skomplikowany i kosztowny. Wszystkie sprawy formalne włącznie z odprawą celną można przekazać w odpowiedzialność przewoźnika. To właśnie dlatego, tak istotny jest dobry przemyślany wybór. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i terminowości — sprawdź ofertę DHL Express. Na naszej stronie udostępniamy wygodny cennik paczek zagranicznych, który pomoże jeszcze lepiej zaplanować gros spraw związanych z eksportem.