Kraje i kierunki

Eksport towarów do Chin – co warto wiedzieć?

Eksport do Chin od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zanim jednak zdecydujesz się na taką formę transportu, musisz wiedzieć, jak zgodnie z polskim i chińskim prawem realizować wysyłkę między krajową. Od momentu wstąpienia Chin do Światowej Organizacji Handlu, całokształt procesów związanych z wysyłką towarów do Chin podlega ścisłym restrykcjom. Czy na pewno wiesz, jak eksportować do Chin? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Co warto eksportować do Chin?

Chociaż Chiny słyną głównie z importu, musisz wiedzieć, że równie chętnie przyjmują od innych krajów określone rodzaje towarów. Co eksportować do Chin? Do najpopularniejszych i najczęściej eksportowanych do Chin produktów zalicza się, między innymi:

 • Metale – w szczególności miedź
 • Substancje chemiczne
 • Wysokiej jakości produkty z branży kosmetycznej (w szczególności luksusowe marki)
 • Mięso i podroby (najpopularniejsza jest wieprzowina)
 • Europejskie owoce i warzywa (doceniane w tamtejszej kuchni)
 • Maszyny i urządzenia, elektronika
 • Papier i wyroby papiernicze (np. tektura)
 • Surowce niezbędne do produkcji mebli (np. sosna)

Jak widać, eksport do Chin z Polski pozwala na realizację naprawdę wielu założeń biznesowych, a co więcej, może okazać się sposobem na rozwój swojego przedsiębiorstwa lub rozbudowanie go o znaczący rynek. Chiny jako potęga światowego eksportu nie są samowystarczalne. Z uwagi na niedostateczną ilość terenów zadrzewionych, Chińczycy mają problem z produkcją drewnianych mebli i chętnie sprowadzają ten surowiec z zagranicy. Z kolei polska, wysokiej jakości wieprzowina jest towarem cenionym nie tylko na rynku europejskim, ale również w Chinach.

Jak zacząć eksport Chin?

Najtrudniejszy pierwszy krok. Wielu przedsiębiorców w pierwszej chwili przerasta liczba formalności związanych z eksportem do Chin, warto jednak wiedzieć, że nie jest to procedura tak skomplikowana, jak mogłoby się to z początku wydawać. Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień takich jak np.:

 • Cło
 • Podatki
 • Stawki taryfowe
 • Oznakowanie towarów
 • Zabronione towary

warto wyposażyć się w anglojęzyczny poradnik wydawany przez China Customs Publishing House pt. „Custom Clearance Handbook”. Wiele z wyżej wymienionych zagadnień opisane są w dalszej części artykułu.

Eksport towarów z Chin za pośrednictwem firmy kurierskiej

Eksport do Chin nie mógłby się również obyć bez sprawdzonego i bezpiecznego środka transportu. Wielu przedsiębiorców decyduje się na powierzenie spraw związanych z eksportem towarów do Chin sprawdzonym firmom kurierskim. W DHL Express realizujemy przesyłki międzynarodowe z Polski do krajów azjatyckich. Paczki do Chin z naszej oferty są jednym ze strategicznych wyborów, które mogą usprawnić procesy związane z transportem w firmie. Wybór takiego rozwiązania jest nie tylko wygodny, ale i znacznie upraszcza wiele procedur związanych z samodzielną wysyłką i organizacją transportu.

Wysyłanie towarów do Chin za pośrednictwem firmy kurierskiej zdejmuje również z Twoich barków konieczność bezpośredniego finalizowania spraw związanych z odprawą celną. Przeprowadza je firma kurierska, bazując na zebranej od przedsiębiorcy dokumentacji. Do niej zalicza się takie dokumenty jak np. lista załadowcza, deklaracja celna, konosament, faktura, polisa, licencja, certyfikat AQSIQ itp.

Eksport do Chin — na co zwrócić uwagę?

Polski eksport do Chin musi odbywać się według obowiązujących przepisów – polskich i obowiązujących na terenie Chin. W szczególności musisz zwrócić uwagę na stawki taryfowe, obowiązujące podatki, prawidłowe, zgodne z przepisami oznakowanie towaru, a także musisz wiedzieć, czego nie można eksportować do Chin.

Eksport do Chin – stawki taryfowe

Jedną z zalet związanych z członkostwem w WTO jest wiele przywilejów związanych z eksportowaniem towarów do innych krajów członkowskich. Zarówno Polska, jak i Chiny należą do WTO. Oznacza to, że w przypadku eksportowania towarów do Chin obowiązują stawki „most-favoured nation”. Polska może również skorzystać z innych ulg i zwolnień z kosztów celnych. Szczególnie gdy eksportowane produkty mają ważne znaczenie dla chińskiej gospodarki.

Eksport do Chin podatki

Podstawowa stawka VAT wynosi zwykle 17%, jednak w przypadku transportu towarów takich jak np. paliwo, żywność i innych produktów określonych jako te pierwszej potrzeby, stosuje się niższy VAT (13%). Stawki VAT mogą być jednak jeszcze niższe. Na wysokość opodatkowania ma wpływ również wielkość przedsiębiorstwa, jego obrót, kapitał itp.

Eksport do Chin standardy jakościowe

Eksport towaru do Chin powinien być również zgodny ze standardami jakościowymi narzuconymi przez Generalną Administrację Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej. Eksport do Chin nie może łamać zasad chińskiego systemu certyfikacji obowiązkowej (CCC). Znak CCC może być przyznawany nie tylko produktom, ale też krajom, z których towary są eksportowane. Aby produkt został certyfikowany i tym samym mógł zostać wysłany do Chin, musi pierwszej kolejności przejść przez szczegółowy i dość kosztowny proces badań.

Eksport do Chin – oznakowanie towaru

Wszystkie produkty eksportowane do Chin, a szczególnie te spożywcze, muszą mieć odpowiednio zaprojektowaną i oznakowaną etykietę. Musi znajdować się na niej:

 • Kraj pochodzenia
 • Nazwa produktu
 • Skład produktu
 • Data produkcji i przydatności do spożycia
 • Nazwa wytwórni
 • Określenie dystrybutora

Eksport do Chin – zabronione towary

Zakazem eksportu do Chin objęte są towary takie, jak np. pieniądze i papiery wartościowe, materiały niecenzurowane przez chińskie władze (uznawane za szkodliwe dla ustroju Państwa), materiały wybuchowe, amunicja i broń, leki niedopuszczone do dystrybucji, substancje trujące, chore lub zagrożone chorobą rośliny, lub zwierzęta egzotyczne, komponenty spożywcze uznawane przez Chiny za szkodliwe dla zdrowia, odzież używana, pojazdy używane, sztuczne nawozy, szkodliwe dodatki do pasz (np. z antybiotykami) itp. Aby poznać pełną listę produktów zakazanych, zapoznaj się z broszurą, o której wspomniano w powyższej części tekstu.

Przesyłki międzynarodowe, w tym paczki do Chin, możesz powierzyć zaufanemu przewoźnikowi. W DHL Express możliwy jest nie tylko bezpieczny transport towarów niemal do każdego zakątka świata, ale też wygodne śledzenie przesyłek zagranicznych. Jeśli interesuje Cię eksport do Chin i podobnie jak wielu przedsiębiorców, chcesz nam zaufać – sprawdź obowiązujący cennik paczek zagranicznych i podejmij świadomą decyzję!

DHL DLA BIZNESU

Możemy pomóc w wyzwaniach transportowych i logistycznych  w Twojej firmie.

 • zyskaj kompleksową obsługę
 • szybki, bezpieczny transport przesyłek międzynarodowych
 • sprawną odprawę celną
 • łatwy kontakt