Kraje i kierunki

Eksport towarów do USA – co warto wiedzieć?

Amerykanie bardzo cenią sobie polskie, wysokiej jakości produkty. Tamtejszy rynek zbytu daje ogromne możliwości na rozwój biznesu w Polsce. Zanim z teorii przejdziesz do praktyki, musisz wiedzieć, jak dokładnie zaplanować polski eksport do USA. Regulacje obowiązujące w tym kraju nie należą do prostych. W USA funkcjonuje bowiem prawo federalne i stanowe – inne dla każdego z 50 stanów. Chcesz wiedzieć, jak zaplanować eksport do Stanów i co eksportować do USA? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co warto eksportować do USA?

Zanim dowiesz się jak eksportować do USA, w pierwszej kolejności zapoznaj się z listą towarów, które cieszą się na zachodzie największym zainteresowaniem. Chociaż w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu możesz znaleźć swoją niszę, do towarów, które amerykanie cenią najmocniej, zalicza się, między innymi:

  • Sprzęt transportowy
  • Maszyny przemysłowe
  • Szeroko pojęta elektronika (sprzęt komputerowy, akcesoria itp.)
  • Artykuły spożywcze
  • Części i akcesoria elektryczne
  • Wyposażenie wnętrz i drewniane meble

Chociaż wyżej opisane produkty cieszą się największym zainteresowaniem, możesz liczyć na to, że nawet jeśli profil Twojej działalności jest inny, istnieje duża szansa na wysyłanie towarów do USA również z innych branż i ich intratną sprzedaż. Zanim jednak przejdziesz z teorii do praktyki musisz poznać wszystkie aspekty regulujące proces wysyłki do Stanów Zjednoczonych.

Jak zacząć eksport do USA?

Zanim rozpoczniesz eksport do USA z Polski, musisz przygotować się na formalności i opłaty związane z takim przedsięwzięciem. Do najważniejszych zalicza się opłaty celne, ale musisz mieć również na uwadze podatki obowiązujące w Stanach. Do tego dochodzą jeszcze koszty transportu. Te na szczęście można zaliczyć do niższych, a jeszcze łatwiej je zoptymalizujesz, wybierając firmę kurierską oferującą profesjonalne przesyłki międzynarodowe. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje towary nie tylko trafią w miejsce docelowe szybko i bezpiecznie, ale też zdejmiesz ze swoich barków część formalności związanych z samodzielną organizacją transportu, załatwianiem spraw celnych itp.

Podstawą rozpoczęcia planów o eksporcie do USA jest zatem dobra strategia działań, zbadanie grupy zbytu (czy będą odbiorcy na Twoje towary), a także znalezieniem środka transportu – firmy kurierskiej, która oferuje przesyłki do USA.

Eksport towarów z USA za pośrednictwem firmy kurierskiej

Paczka z Polski do USA nie musi być związana z czasochłonnym planowaniem trasy i samodzielnym koordynowaniem środków transportu. Dzięki skorzystaniu z oferty doświadczonego przewoźnika możesz liczyć na szybką przesyłkę frachtem lotniczym lub nieco tańszą, ale zdecydowanie dłuższą – drogą morską. W sytuacji, w której decydujesz się na realizację przesyłki zagranicznej za pośrednictwem firmy kurierskiej, musisz zadbać o wyposażenie przewoźnika we wszelkie dokumenty, które mogą być niezbędne do wykonania w Twoim imieniu odprawy celnej. Koszty przesyłek do Stanów Zjednoczonych będą uzależnione zarówno od indywidualnej polityki cenowej firmy kurierskiej, jak i od wagi gabarytowej i trybu nadania. Warto dobrze zaplanować koszty transportu i uwzględnić je w kosztorysie związanym z realizacją eksportu zagranicznego.

Eksport do USA – cło, VAT i podatki. Jak je rozliczyć?

Przesyłki zagraniczne są związane z koniecznością ponoszenia opłat celnych i miejscowych podatków. Jak kształtują się one w przypadku eksportu towarów do USA?

Eksport do USA – cło

To, jaka stawka cła będzie Cię obowiązywać, jest uzależnione przede wszystkim od:

  • Kraju, z jakiego została nadana przesyłka
  • Typu produktu, który jest transportowany
  • Składu towarów

Aby zweryfikować szczegółowe stawki narzucone przez urząd celny w przypadku eksportu towarów do USA, musisz zapoznać się ogólnodostępnym dokumentem, jakim jest amerykański Harmonized Tariff Schedule.

Pamiętaj, że każda przesyłka międzynarodowa, która przekracza granice Unii Europejskiej będzie podlegała odprawie celnej. Obliguje Cię ona do zgłoszenia przewożonych towarów do ECS. Ponadto jeżeli nie Twoja firma nie ma numeru EORI musi go uzyskać. Stosowny wniosek złożysz na stronie Ministerstwa Finansów.

Eksport do USA – wymagania do zwolnienia z opłat celnych

Opłat celnych można w pewnych sytuacjach uniknąć. Warunkiem jest spełnienie kryteriów takich, jak np. sprzedaż produktów o wartości nieprzekraczającej 800 USD osobie fizycznej lub sprzedaż za pośrednictwem Amazon FBA, kiedy jednorazowa wysyłka towaru, którego wartość szacowana jest na mniej niż 800 USD.

Eksport do USA a polski VAT

Regulacje podatkowe w Polsce związane z realizacją eksportu do USA określa art. 41 ust. 5 i ust. 6 ustawy VAT do eksportu towarów (w tym eksportu na rzecz osób fizycznych). Według zapisów wymienionej ustawy, w Polsce obowiązuje stawka podatku w wysokości 0%. Warunkiem takiej ulgi jest posiadanie dokumentu, który potwierdza wywóz produktów poza granice Unii Europejskiej.

Podatki w USA

Pamiętaj, że jeśli spełniasz określone w przepisach warunki (szczegóły znajdziesz w Dz.U. 1976 nr 31 poz. 178) możesz uniknąć podwójnego opodatkowania. Dzięki zapisom porozumienia międzynarodowego jest możliwe uniknięcie konieczności uregulowania podatków federalnych w USA.

Jeżeli planujesz regularnie wysyłać przesyłki do USA – skorzystaj z naszej oferty. Oferujemy szybkie, bezpieczne i bezproblemowe przesyłki międzynarodowe, które usprawnią Twój eksport. W DHL Express oferujemy również śledzenie przesyłek zagranicznych, dzięki któremu w każdej chwili możesz zweryfikować status dostawy. Sprawdź też, jak kształtuje się nasz cennik paczek zagranicznych. Zachęcamy do kontaktu!

DHL DLA BIZNESU

Możemy pomóc w wyzwaniach transportowych i logistycznych  w Twojej firmie.

  • zyskaj kompleksową obsługę
  • szybki, bezpieczny transport przesyłek międzynarodowych
  • sprawną odprawę celną
  • łatwy kontakt