odprawa celna
Wysyłka w praktyce

Ile trwa odprawa celna paczki z zagranicy?

Wiele osób boi się kupować w zagranicznych sklepach. Część z tych obaw wynika z niewiedzy ile trwa odprawa celna oraz czy idą za nią dodatkowe koszty. Czy naprawdę jest się czego bać? Kiedy paczka podlega ocleniu i na czym polega proces odprawy celnej? Czy faktycznie za każdą przesyłkę z Chin i USA musisz dodatkowo zapłacić na granicy? Odpowiadamy!

Ile trwa odprawa celna?

To, ile trwa odprawa celna paczki, zależy od wielu różnych czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście zawartość paczki oraz wartość przesyłki. Liczy się także kategoria, do której należy (żywność, odzież, artykuły elektroniczne itp.). DHL Express stosuje procedury uproszczone, dzięki czemu odprawa idzie szybciej.

Odprawa celna standardowo trwa do kilku godzin (w przypadku prawidłowo przygotowanych dokumentów). W przypadku jednak, gdy służby celne uznają, że jakieś formalności nie zostały dopełnione lub mają podejrzenie, że z paczką jest coś nie tak, czas może się wydłużyć. Właśnie dlatego należy zadbać o to, by dostarczyć wszystkie dokumenty lub od razu odpisać agencji celnej czy służbom celnym na wszystkie pytania, aby przyśpieszyć dostarczenie do Ciebie przesyłki.
Dobra wiadomość jest taka, że przesyłki międzynarodowe z Unii Europejskiej nie podlegają tym przepisom. Cło dotyczy paczek wysyłanych lub zamawianych z Chin czy np. USA – czyli krajów poza Unią Europejską.

Na czym polega odprawa celna?

Odprawa celna przesyłki to inaczej mówiąc zespół procedur i czynności, które polegają na sprawdzeniu wymogów formalnych oraz wypełnieniu dokumentów, które dotyczą przewożonych towarów spoza UE. Te zasady są ściśle określone przez Unijny Kodeks Celny. Pamiętaj, że kontroli może podlegać cały towar.

Co muszę zrobić jak paczka zostanie zatrzymana do odprawy celnej?

Gdy Twoja paczka zostanie zatrzymana do odprawy celnej, to przede wszystkim nie musisz się stresować. Co należy zrobić, by paczka została nam możliwie jak najszybciej dostarczona?

  1. W momencie nadania przesyłki Agencja Celna DHL otrzyma dokumenty od nadawcy, następnie skontaktujemy się z Tobą, w celu sprawdzenia poprawności dokumentów, poprosimy również o wytłumaczenie co znajduje się w przesyłce. Może się okazać, że będziemy potrzebować więcej dokumentów np. deklarację zgodności, wypełnienie dodatkowego oświadczenia itp.
    Osoba, która będzie się z Tobą kontaktować we wszystkim Ci pomoże.
  2. Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów i uzyskaniu potrzebnych informacji, sprawa zostanie przekazana do Agenta Celnego. Następnie zostanie przygotowane zgłoszenie celne i zostanie przesłane do Urzędu Celnego.
  3. Gdy Urząd Celny otrzyma zgłoszenie, potrzebuje paru godzin na obsłużenie zgłoszenia.  Może się jednak zdarzyć, że będzie chciał zrewidować przesyłkę lub będzie prosić o dodatkowe wyjaśnienia. W takim wypadku skontaktujemy się z Tobą ponownie.
  4. Po dopuszczeniu towaru do obrotu przez Urząd Celny, dostarczymy Twoją przesyłkę najszybciej jak to jest możliwe. Najczęściej dzieje się to następnego dnia roboczego.

Uwaga! Jeżeli w paczce znajduje się prezent, to urząd celny najczęściej prosi o wypełnienie oświadczenia o liczbie produktów, przeznaczeniu towaru, a także jego wartości! Każdy produkt musi być opisany według wzoru.

Wiesz już ile trwa odprawa celna przesyłki kurierskiej i na czym ona polega. Poniżej przedstawiamy krótkie FAQ, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, w związku z odprawami celnymi paczek.

FAQ

Co to jest odprawa celna?

Odprawa celna to inaczej szereg czynności, polegających na sprawdzeniu dokumentów, wymaganych przy przewożeniu towarów zza granicy oraz określeniu i pobraniu ewentualnych należności celno-podatkowych.

Ile trwa odprawa celna?

To zależy od tego, czy wszystkie wymagane dokumenty zostały dostarczone oraz pełnego opisu towaru na fakturze lub tłumaczeniu. Większość przesyłek w DHL jest odprawianych tego samego dnia, chociaż w przypadku braku dokumentów, tłumaczeń lub rewizji  odprawa może się przeciągnąć nawet do miesiąca.

Jak długo idzie paczka z Chin?

To zależy od przewoźnika. Nasze przesyłki z Chin dostarczamy nawet w 3 dni robocze!

Czy będę musiał płacić cło za paczkę zagraniczną?

To zależy od wielu czynników – jeżeli należności zostały opłacone przez nadawcę, to nie. W przypadku przesyłek o wartości do 150 EUR zwolnione są z opłat celnych, należny jest tylko VAT. Paczki o wyższych wartościach podlegają formalnej odprawie celnej z pełnymi należnościami

Czy paczka może być zatrzymana przez Urząd Celny?

Tak. Każda paczka może zostać zatrzymana przez urząd celny, w szczególności gdy są rozbieżności między deklarowaną wartością towaru a faktyczną. Należy pamiętać że niektóre rodzaje towarów nie mogą zostać dopuszczone bez specjalnych pozwoleń lub kontroli (np. wszystkie leki, artykuły żywnościowe, mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz nasiona i produkty pochodzenia roślinnego, art. akcyzowe, e-papierosy).

Co zrobić gdy dostanę list „przesyłka oczekuje na odprawę celną”?

Najlepiej zastosuj się do instrukcji, opisanych na stronie “przesyłka oczekuje na odprawę celną”.