Import
Wysyłka w praktyce

Import towarów – kompendium wiedzy o procedurach i rozliczeniach

Realizujesz import towarów do Polski? Chcesz wiedzieć, jak go przeprowadzić i jak zaksięgować? Import do Polski może być albo prosty i związany z minimalną liczbą formalności, albo skomplikowany i obwarowany koniecznością zdobywania pozwoleń, gromadzenia dokumentacji itp. Wszystko zależy od tego, skąd i w jaki sposób odbywa się sprowadzanie towarów z zagranicy. Państwa członkowskie zezwalają na swobodne importowanie towarów między krajami UE. Inaczej jednak sprawa importu będzie wyglądać, gdy handlujesz z Azją lub USA. Koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, co to jest import towarów, jak go zrealizować i jak rozliczyć kwestie księgowe.

Import towarów – co to jest?

Pod pojęciem „import towarów” rozumie się zazwyczaj procedurę wprowadzenia towaru na teren UE.  Dla wielu osób może być zaskoczeniem – według litery prawa mianem importu towarów nie można określić sprowadzenia danych produktów z jednego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (UE) do drugiego. Taki proces nazywa się albo wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Sposoby przeprowadzania, rozliczania i dokumentowania importu towarów są bardzo zróżnicowane? Całokształt czynności związanych ze sprowadzeniem produktów z zagranicy i ich dalszym wprowadzeniem w szeroko pojęty obieg regulują różnego rodzaju dyrektywy, w tym przepisy prawa podatkowego. Na potrzeby tego tekstu będziemy jednak używać uproszczonej nazwy: „import”.

Jak można realizować procedurę importu towaru?

Import towarów do kraju możnazorganizować na różne sposoby – zależnie od potrzeb i możliwości danej firmy. Najczęściej procedura ta wykonywana jest albo samodzielnie – przy użyciu własnej floty transportowej, albo przez pośredników, to znaczy z wykorzystaniem oferty firm kurierskiej, która realizuje przesyłki międzynarodowe. Inną często spotykaną możliwością jest również opcja sprowadzenia towarów z terytorium państwa trzeciego przy wykorzystaniu środków transportu strony sprzedającej, od której pozyskiwane są dane produkty.

Niezależnie od sposobu, w jaki chcemy dokonać importu towarów, warto skorzystać z usług doświadczonej agencji celnej i profesjonalnej firmy kurierskiej. Wpływa to bowiem nie tylko na bezpieczeństwo przewozu, lecz także na zmniejszenie liczby formalności związanych z importem do kraju, odprawą celną, rozliczeniem VAT itp.

Import towarów z zagranicy

Import towarów z Unii Europejskiej – czy konieczne jest zgłoszenie celne?

Sprowadzanie towarów z zagranicy związane jest z pewnymi formalnościami. Szczególne procedury dotyczą przepływu towarów i usług między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Dzięki obowiązującym przepisom na terenie Wspólnoty przywóz towarów do kraju jest w zasadzie całkiem swobodny  i, co szczególnie ważne, nieobarczony dodatkowymi opłatami ani  kontrolami celnymi.

Jednakże od tej zasady są pewne wyjątki. Wszystko zależy mianowicie od tego, jakiego dokładnie rodzaju produkty chcesz importować. Istnieją bowiem pewne ograniczenia w handlu zagranicznym na terenie UE. Są to ograniczenia ilościowe, wnikające z ochrony praw własności intelektualnej (w tym praw autorskich — dotyczy to np. produktów podrabianych), a także takie, które sprowadzenie wymaga pozyskania specjalnych zezwoleń (chodzi tu m.in. o towary podwójnego zastosowania, obrót bronią, paliwami ciekłymi, środkami ochrony roślin).

O pozwolenia dotyczące importu takich towarów możesz się ubiegać w jednym z następujących ministerstw: gospodarki, transportu, ochrony środowiska bądź rolnictwa. Niestety w tego typu przypadkach cały proces importu towarów może się znacznie wydłużyć. Jeśli chcesz sprawdzić, czy sprowadzany przez Ciebie towar może rodzić problemy z importem do Polski – sprawdź listę importową na stronach rządowych. Znajdziesz w niej wszystkie produkty, które będą wymagały pozwolenia na sprowadzenie do kraju.

Jak importować towary z zagranicy – spoza Unii Europejskiej?

Skoro już wiesz, jak przebiega procedura importu na terytorium UE i jakimi przepisami się rządzi, musisz też się dowiedzieć, na co należy się nastawić, decydując się na import towarów z krajów nieprzynależących do Wspólnoty. Oczywiście polskie firmy mają prawo do swobodnego handlu nie tylko z krajami członkowskimi, ale też innymi państwami zagranicznymi. W tym jednak wypadku wiele zależy od tego, co jest jego przedmiotem. W przypadku importu towarów z zagranicy, które nie stanowią potencjalnego zagrożenia względem interesów państw zrzeszonych w UE – wszystko przebiega dość gładko.

Problem narasta natomiast w sytuacji, gdy planujesz sprowadzić do kraju produkty z Azji, Ameryki Północnej czy Południowej. W takich sytuacjach wymaga to od Ciebie dopełnienia nieco większej liczby formalności i na pewno dużo większego zaangażowania. Wielu przedsiębiorców korzysta wówczas z usług firm pośredniczących, które załatwiają w ich imieniu wszelkie formalności prawne związane z pozwoleniami i sprowadzeniem towaru do kraju. Z kolei sam transport zlecają wówczas firmom kurierskim, które realizują dla nich transport jak również obsługę celną.

Import towarów a podatek VAT

Aby opisać zależność między sprowadzaniem towarów z krajów trzecich a odliczeniem VAT, należy sięgnąć bezpośrednio do ustawy o podatku VAT.

Warunki rozliczania podatku należnego z tytułu importu określa szczegółowo art. 30b ust. 1 ustawy o VAT. Aby rozliczyć import towarów w deklaracji podatkowej, należy dysponować takimi dokumentami jak m.in.: SAD (Single Administrative Document, czyli jednolity dokument administracyjny), dokumenty handlowe, itp.

Możliwość rozliczenia podatku VAT z tytułu importu określona jest również w art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. Chcąc korzystać z możliwości określonych w przedmiotowym artykule, musisz spełnić wymagania tam określone jak również agencja celna obsługująca Twoje zgłoszenie celne musi świadczyć ten rodzaj usługi.

Import towarów z zagranicy a odprawa celna

Odprawa celna w imporcie to nic innego jak rodzaj kontroli dokumentacji i towarów, które przekraczają granicę. Jeśli zlecasz import towarów firmie kurierskiej, odprawa celna leży po stronie firmy przewozowej. Wystarczy, jeśli podpiszesz odpowiednie upoważnienie, przekażesz fakturę i podasz numer EORI. Obecnie funkcjonuje kilka rodzajów odpraw. Należą do nich: zwykłe, uproszczone, czasowe, zbiorcze, indywidualne i odprawy na wniosek. O wszystkich szczegółowo przeczytasz na naszej stronie dotyczącej odpraw celnych dla firm.

Jak usprawnić import towarów?

Zakup towarów z krajów trzecich i ich importowanie to złożony proces. Aby go usprawnić, warto w pierwszej kolejności skorzystać z usług oferowanych przez agencje celne. Nie bez znaczenia jest również wybór dobrej firmy kurierskiej, która bezpiecznie zajmie się przywozem towarów z terytorium państwa z wybranych przez Ciebie zakątków świata, wyjaśni ewentualne wątpliwości dotyczące obowiązku podatkowego z tytułu importu, a także zajmie się odprawą i wszelkimi formalnościami.

Jak widzisz, przesyłki międzynarodowe – importowe  – chociaż nie funkcjonują w ten sam sposób jak paczki krajowe, nie muszą wiązać się z problemami i masą dokumentów. Wybierając ofertę DHL, otrzymujesz nie tylko gwarancję bezpiecznej i terminowej dostawy, lecz także wygodny dostęp do takich opcji jak śledzenie przesyłek zagranicznych, wsparcie obsługi klienta i konkurencyjny cennik paczek zagranicznych. Jeżeli zaś w całym procesie planowania i realizacji importu towarów natrafisz na pojęcia, które nie są Ci znane, albo procedury, które nie są dla Ciebie jasne – mamy dla Ciebie także inną cenną pomoc. Skorzystaj z naszego słownika importowego, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości w tym zakresie. Zdecyduj się na firmę kurierską, która sprawi, że obrót towarami importowanymi wspomoże Twój biznes i pozwoli mu się rozwijać!

Artykuł nie stanowi porady księgowej ani prawnej. Ma wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwoju na zagranicznych rynkach albo pośrednictwa celnego, które odpowiadają bezpośrednio na potrzeby Twojego biznesu.