Wiadomości od DHL Express otrzymasz z adresu poland@dhl-news.com. Dodaj nas do książki adresowej.
Import z Chin krok po kroku – co warto wiedzieć?
Import z Chin to atrakcyjna perspektywa dla przedsiębiorcy na wzrost konkurencyjności firmy. Jest to też jednak skomplikowany proces, w którym trzeba mieć na uwadze wszystkie przepisy prawne. Jak wygląda import z Chin krok po kroku?
Zacznijmy jednak od tego, co warto importować z Chin. Najczęściej sprowadzamy smartfony, tablety, słuchawki, głośniki, sprzęty AGD i RTV. Wysoko w tej klasyfikacji znajdują się również:
- odzież, w tym ubrania sportowe,
- kamerki samochodowe,
- inteligentne opaski na rękę,
- kable, zasilacze i inne akcesoria elektroniczne,
- tekstylia,
- artykuły do domu,
- samochody, motocykle, opony i części eksploatacyjne,
- dekoracje ogrodowe,
- gry i zabawki dla dzieci,
- akcesoria biurowe.
Import z Chin tych towarów jest uzasadniony – często można je dostać po cenach o wiele niższych niż w Polsce. Są to też zresztą przedmioty, które w naszym kraju nie są produkowane na masową skalę.
Import z Chin – jak zacząć?
Import towarów z Chin może być łatwiejszy niż ci się wydaje. Wystarczy podjąć kilka prostych kroków i już można działać. Co w takim razie zrobić?
- Załóż firmę – niezależnie czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.
- Po otrzymaniu NIP złóż wniosek o przyznanie numeru EORI. Można to zrobić online.
- Zarejestruj się w BDO (rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami) – od 1 stycznia 2021 roku jest to obowiązkowe.
- Znajdź i wybierz kontrahenta z Chin – duży wybór masz m.in. w serwisach B2B. Zdecyduj się jednak na platformę, w której dominują umowy na sprzedaż lub zakup hurtowy, a nie detaliczny. Zakładając import z Chin jako główną gałąź biznesu, warto wziąć pod uwagę takie portale jak Alibaba, Global Sources, Mad-in-China czy DHgate.
- Zweryfikuj dostawcę z Chin – najlepiej zrobić to osobiście, poprzez podróż do fabryki i spotkanie się z dostawcą na miejscu. Możesz też oczywiście skorzystać z dostępnych raportów i pomocy firm, które zajmują się weryfikacją. Sprawdzenie wiarygodności jest kluczowe, ponieważ skala oszustw jest duża, w trakcie importu z Chin zazwyczaj trzeba dokonać przedpłaty.
- Zamów próbki – podejmując import z Chin nie musisz od razu sprowadzać do Polski hurtowych ilości rzeczy. Na początek zamów próbki. Mogą one nie być certyfikowane, ale powinny spełniać wszystkie międzynarodowe standardy jakości.
Import z Chin – kontrola jakości towarów importowanych
Import z Chin – kontrola jakości
Aby mieć pewność, co do jakości towarów z Chin, warto zgodnie z wcześniejszą wskazówką, zlecić ich kontrolę. Cztery podstawowe rodzaje takiego procesu to:
- Preproduction Inspection – kontrola przygotowania fabryki do umówionej produkcji towarów,
- During Production Inspection (DUPRO) oraz Inline Product Inspection (IPI) – celem każdej z nich jest sprawdzenie jakości towaru po wyprodukowaniu jego partii,
- Pre-shipment Inspection (PSI) – kontrola polegająca na sprawdzeniu losowych egzemplarzy towarów przed ich wysłaniem,
- Container Loading Supervision (CLS) – kontrola polegająca na sprawdzeniu przygotowania towarów do transportu, połączona z weryfikacją dokumentów.
Obowiązująca norma, którą trzeba uwzględnić podczas produkcji, to m.in. norma AQL.
Import z Chin – cło i vat
Musisz liczyć się też z tym, że import towaru z Chin pociąga za sobą odprawę celną. Aby produkt został dopuszczony do obrotu na rynku, konieczne jest okazanie odpowiednich dokumentów. Należą do nich:
- faktura handlowa, którą przygotowuje eksporter,
- Packing List, jeżeli waga netto i brutto nie jest uwzględniona w fakturze handlowej,
- list przewozowy – konosament morski (Bill of Lading, B/L, BOL) w przypadku transportu towaru statkiem, list przewozowy Air Waybill (AWB) w przypadku transportu lotniczego lub list CIM/SMGS w przypadku transportu kolejowego.
Dodatkowymi dokumentami, które wymagane są w zależności od rodzajów towarów z Chin są:
- świadectwo pochodzenia od eksportera (gdy naliczane są ulgi celne),
- certyfikat CE, deklaracja zgodności,
- certyfikat fumigacji – wystawiają go władze celne lub sanitarne – np. przy imporcie skóry,
- świadectwo CITES – np. przy imporcie roślin.
Jeśli po odprawie celnej otrzymasz dokument ZC299 (Poświadczone Zgłoszenie Celne), to znaczy, że import z Chin przebiegł pomyślnie i towar może zostać dopuszczony do sprzedaży.
Import towarów z Chin za pośrednictwem firmy kurierskiej
Jeśli jako przedsiębiorca chcesz, żeby po podpisaniu umowy z dostawcą, import towarów z Chin przebiegał bezpiecznie i szybko, zapoznaj się z ofertą DHL Express dla firm. Każdego dnia, korzystając z własnej sieci komunikacyjnej, realizujemy przesyłki międzynarodowe z Polski do Chin i z Chin do Polski. Umożliwiamy śledzenie przesyłek zagranicznych na stronie internetowej lub w aplikacji MyDHL+. Sprawdź cennik paczek zagranicznych i zaplanuj budżet. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i doskonałej logistyce.
Podsumowanie
Import z Chin to proces, który warto rozpocząć i kontynuować powoli, krok po kroku. Każdy punkt związany z jego realizacją wpływa na pomyślność dalszych zadań. Kiedy towar z Chin zostanie dopuszczony do obrotu, warto realizować transport za pośrednictwem sprawdzonej firmy kurierskiej.