Kraje i kierunki

Import z Niemiec – co warto wiedzieć?

Import z Niemiec cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem i to w zasadzie już od dziesięcioleci. Zainteresowanie Polaków niemieckim rynkiem gospodarczym wynika prawdopodobnie z wysokiej jakości oferowanych towarów — to z niej właśnie słyną Niemcy. Czy jednak wiesz, jak powinien wyglądać bezpieczny i zgodny z literą prawa import z Niemiec? Co warto sprowadzić z Niemiec do Polski? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Import z Niemiec – jak zacząć?

Poza popularną „chemią i samochodami z Niemiec” jest wiele grup towarów, na które w Polsce jest ogromny popyt. Firmy lub osoby zajmujące się importem z Niemiec zapewniają również zaopatrzenie wielu zakładów produkcyjnych. Jakie więc kategorie towarów pojawiają się na samej górze zestawień towarów importowanych z Niemiec? Poniżej znajduje się lista grup towarów i wartości z 2020 roku, stworzona w oparciu o dane z Głównego Urzędu Statystycznego:

  • maszyny – 8,75 mld $
  • samochody osobowe i ciężarowe – 6,68 mld $
  • sprzęt elektroniczny – 5,27 mld $
  • tworzywa sztuczne – 4,67 mld $
  • wyroby metalurgiczne – 3,69 mld $
  • artykuły papiernicze – 1,92 mld $
  • produkty farmaceutyczne – 1,43 mld $
  • artykuły petrochemiczne – 1,25 mld $

Sprowadzanie tychże towarów do Polski może wydawać się doskonałym rozwiązaniem, jednak należy być świadomym opłat, jakie związane są z importem

Jednak, jeśli planujesz je sprowadzić do Polski, musisz liczyć się również z opłatami związanymi z kosztami transportu, które jeśli nie wybierzesz dobrej opcji — mogą być naprawdę wysokie. Czy wiesz, jak importować z Niemiec? W dalszej części tekstu opiszemy Ci dokładnie, jak wygląda import z Niemiec krok po kroku.

Import z Niemiec – krok po kroku

Import z Niemiec do Polski to nic innego jak element współpracy handlowej pomiędzy dwoma krajami Unii Europejskiej. Jako przedsiębiorca decydujący się na takie rozwiązanie, możesz liczyć na wiele uproszczonych procedur i ulg, które nie obowiązywałyby Cię, gdybyś podjął decyzję o sprowadzeniu towaru np. z Chin lub Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Według przepisów unijnych transport towarów między krajami członkowskimi jest bardzo swobodny. Decydując się na import z Niemiec do Polski, możesz wybrać transport lądowy lub frachtem lotniczym. Planując import z Niemiec do Polski, musisz szczególną uwagę przyłożyć do ustalenia optymalnej trasy, która pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach transportu lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Do jednej z najchętniej wybieranych form transportu towarów od naszych zachodnich sąsiadów zalicza się korzystanie z usług sprawdzonej firmy kurierskiej, która umożliwia realizację przesyłek międzynarodowych.

Przesyłki międzynarodowe za pośrednictwem firmy kurierskiej, w żadnym stopniu nie ograniczają Twoich planów. Możesz zdecydować się na import towarów wielkogabarytowych, realizować zamówienia hurtowe, ale też detaliczne – w takiej sytuacji import towarów z Niemiec będzie odbywał się transportem zbiorczym, bez szkody dla Twojego budżetu. Import towarów z Niemiec za pośrednictwem firmy kurierskiej jest atrakcyjną formą outsourcingu, która nie zobowiązuje Cię do konieczności podpisywania umów abonamentowych – to Ty wybierasz rodzaj interesującej Cię współpracy. Może to być okazjonalny import z Niemiec tylko jednej paczki lub umowa na stały przewóz.

Czas transportu z Niemiec do Polski

Sprowadzanie towarów z Niemiec do Polski nie musi być czasochłonne. Warunkiem jest wybór sprawdzonej i doświadczonej firmy kurierskiej lub doskonała organizacja własnych środków transportu. Średni czas przesyłki z Niemiec do Polski wynosi zwykle 1-2 dni robocze, chociaż warto pamiętać o tym, że w zależności od sytuacji politycznej, czy też nawet dnia tygodnia (przesyłka nadana w piątek, może dojść np. dopiero w poniedziałek lub wtorek) – czas realizacji importu z Niemiec może się wydłużyć.

Import z Niemiec a VAT

Jedną z największych zalet, które płyną z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jest swoboda handlowa. Import towarów z Niemiec do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłacenia cła. Tym, co musisz jednak rozliczyć, jest podatek VAT, Jak to zrobić?

Niemiecki podatek VAT wynosi 7% dla produktów spożywczych i 19% dla pozostałych towarów. Jeśli chcesz odzyskać podatek VAT z Niemiec, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w danym roku podatkowym powstał obowiązek rejestracji podatkowej VAT w Niemczech. Dla przykładu, rejestracja VAT jest niezbędna, gdy np. kupujesz i sprzedajesz towar na terytorium Niemiec, przekroczyłeś limit dostaw, korzystasz z FBA, składasz zawiadomienie VAT-21 itd. Szczegółów udzieli Ci specjalista ds. księgowości. Jeżeli nie jesteś objęty obowiązkiem rejestracji VAT, nadal możesz odzyskać część niemieckiego VAT-u. Aby to zrobić, musisz złożyć wniosek Vat-Ref w Niemczech. Zrobisz to szybko i wygodnie — drogą online z wykorzystaniem US w Polsce.

Podsumowanie

Mimo że Polskie produkty coraz częściej kojarzą się z jakością, a polskie kosmetyki uważane są za jedne z lepszych w Europie, w kraju nad Wisłą nadal popularny jest zagraniczny import. Niemcy oferują wiele produktów, które są uważane za wyjątkowo atrakcyjne w Polsce. Do takich zalicza się tania i dobra chemia, ale też wyszukane czekoladki, czy wysokiej jakości, ekskluzywna kawa. Jedną z trafniejszych odpowiedzi na to, jak sprowadzać towar z Niemiec jest skorzystanie z oferty kuriera.

Przesyłki międzynarodowe w DHL Express mogą być najlepszym rozwiązaniem na bezpieczny import towarów. Wybierając je, masz możliwość kontrolowania paczek na każdym z etapów transportu. Taką opcję umożliwia Ci śledzenie przesyłek zagranicznych, dzięki któremu wszystkie paczki z Niemiec masz pod ścisłą kontrolą. Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, sprawdź również cennik paczek zagranicznych. Przekonasz się, że jest to nie tylko bezpieczna i szybka, ale też stosunkowo ekonomiczna opcja transportu międzynarodowego.

DHL DLA BIZNESU

Możemy pomóc w wyzwaniach transportowych i logistycznych  w Twojej firmie.

  • zyskaj kompleksową obsługę
  • szybki, bezpieczny transport przesyłek międzynarodowych
  • sprawną odprawę celną
  • łatwy kontakt