Co musisz wiedzieć wysyłając przesyłki zagraniczne?

Ile kosztuje wysłanie przesyłki zagranicznej?

Cena przesyłki zagranicznej zależy od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj usługi. DHL Express oferuje usługi ekspresowe czyli przesyłki zagraniczne doręczane są w jak najkrótszym czasie. Zwykle jest do 1 dzień w Europie, do USA 1-2 dni, do Chin 2-3 dni. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić wyliczając cenę paczki zagranicznej jest jej waga i wymiary opakowania. Im przesyłka jest cięższa lub jej opakowanie jest duża cena przesyłki zagranicznej będzie wyższa. Tu dowiesz się więcej o pakowaniu przesyłek. Trzeci istotny element, który wpływa na koszt kuriera międzynarodowego to miejsce miejsce docelowe – kraj przeznaczenia. Generalnie im większa jest odległość tym cena będzie wyższa. Aby wyliczyć cenę przesyłki możesz skorzystać z kalkulatora.

Jeżeli wysyłasz lub planujesz wysyłać przesyłki międzynarodowe w ramach prowadzonej firmy zapytaj o ofertę i konto w DHL Express. Dla firm i przedsiębiorców oferujemy indywidualne oferty.

Podstawowe informacja o cłach i podatkach

Przesyłki wysyłane zagranicę podlegają różnego rodzaju przepisom np. celnym, przepisom dot. bezpieczeństwa czy różnego rodzaju sankcjom organizacji międzynarodowych czy krajów. Jak najłatwiej się w tym odnaleźć?

Przesyłki międzynarodowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie: dokumenty i paczki towarowe. W przypadku dokumentów do wysyłki potrzebny jest jedynie list przewozowy, takie przesyłki nie podlegają odprawie celnej. Przesyłki zawierające towary podlegają odprawie celnej i należy do nich dołączyć fakturę handlową lub proforma, a w niektórych przypadkach inne dokumenty.

Przesyłki wysyłane w ramach Unii Europejskiej.

Unia Europejska jako jeden obszar celny znosi cła i podatki dla krajów będących jej członkami. Tak wiec jeżeli wysyłasz do Niemiec przesyłkę inną niż dokumenty wystarczy dołączenie do przesyłki oświadczenia o zawartości (HV / ECX). Wysyłając (w ramach Unii Europejskiej) dokumenty nie musisz nic dołączać.

Przesyłki zagraniczne wysyłane do krajów poza Unią Europejską

Przesyłki wysyłane do USA, Chin czy Szwajcarii podlegają odprawie celnej. Wysyłając przesyłkę międzynarodową musisz przygotować dokumenty, które są do jej przeprowadzenia niezbędne. Wysyłając przesyłki zagraniczne, których zawartością są towary należy przygotować odpowiednie oświadczenia i upoważnienia. Firmy kurierskie, świadczące ekspresowe usługi w transporcie międzynarodowych są również pośrednikami w kontaktach z urzędami celnymi. W tym przypadku należy złożyć oświadczenie upoważniające międzynarodową firmę kurierską do reprezentacji przed Urzędem Celnym.

Przesyłki międzynarodowe, których wartość nie przekracza 1000 EUR w przypadku eksportu są zwolnione z odprawy eksportowej. Jeżeli towar jest wysyłany w celu handlowym należy dołączyć fakturę potwierdzającą wartość towaru. Na jej podstawie w kraju docelowym nastąpi odprawa celna importowa. Jest ogólnie przyjęte, że za opłacenie należnych podatków i cła jest odpowiedzialny odbiorca. Dowiedz się więcej o imporcie.

Jeżeli twoja przesyłka nie jest wysyłana w celach handlowych (prezent, próbka, rzeczy osobiste) należy do przesyłki dołączyć fakturę proforma. Miej na uwadze, że jeżeli wartość takiej przesyłki jest znaczna to cło i podatek w kraju docelowym może być naliczone.