Rozporządzenie ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych oraz przepisy ustawy VAT dają możliwość wnioskowania w trakcie realizacji zgłoszenia celnego o zastosowanie zwolnień z należności przywozowych. Aby z takich zwolnień skorzystać, towary muszą być przywożone w określonym celu oraz należy spełnić szereg warunków.
Poniżej znajdziesz kilka najczęściej spotykanych sytuacji wraz z opisem wymagań.
Próbki/wzory towarów przywożone przez podmioty gospodarcze w celu zbierania zamówień.
Zwolnienie z należności przywozowych dotyczy towarów o niewielkiej wartości, które mają służyć jedynie w celu uzyskania zamówień na produkty, których rodzaj reprezentują.
Ilość, rodzaj oraz sposób pakowania ma uniemożliwiać wykorzystanie próbek i wzorów do innego celu niż uzyskanie zamówień. Ponadto organy celne mogą uzależnić zastosowanie zwolnienia od pozbawienia ich na stałe wartości użytkowej.
Oprócz wymagań związanych z ilością, postacią produktu lub jego oznaczeniem (o czym pisaliśmy powyżej) elementem, po którym specjalista agencji celnej DHL Express rozpozna, że ma do czynienia z tego typu importem jest jasno określony cel umieszczony na fakturze.
Poniżej znajdziesz przykłady, które określają przeznaczenie produktów (jest to katalog otwarty). Kluczowe jest, aby zapis jasno wskazywał cel przywozu towarów.
Próbki towarów do dalszych zamówień
Samples for new orders
Product samples for future orders
Merchandise samples for future orders
Sample of goods for continued orders
Trial products for future purchases
etc.
Przykład faktury
Podstawa prawna zastosowania zwolnienia:
art. 86 Rozp. Rady WE 1186/2009; art.67 ustawy o VAT
Towary przywożone w celu poddania ich testom lub badaniom
Zwolnienie z należności przywozowych może być stosowane również dla towarów przeznaczonych do badań, analiz lub prób, których celem jest określenie składu, jakości lub innych parametrów technicznych. Badania takie powinny być prowadzone w ramach testów o charakterze przemysłowym lub handlowym. Zwolnienia nie stosuje się do towarów stanowiących promocję handlową.
Towar musi być przywożony jedynie w ilościach niezbędnych do wykonania badań i przeznaczony wyłącznie do tego celu.
Co ważne, zwolnienie stosuje się pod warunkiem, że towary zostaną w całości zużyte lub zniszczone w trakcie wykonywania badań/testów.
Oprócz wymagań związanych z ilością, postacią produktu i oczekiwanym efektem badania (o czym pisaliśmy powyżej) elementem, po którym specjalista agencji celnej DHL Express rozpozna, że ma do czynienia z tego typu importem jest jasno określony cel umieszczony na fakturze.
Poniżej znajdziesz przykłady, które określają przeznaczenie produktów (jest to katalog otwarty). Kluczowe jest, aby zapis jasno wskazywał cel przywozu towarów.
Próbki do testów analitycznych, badania ich składu i zawartości
Testing samples for laboratory testing
Samples for analysis
Goods for content examination
Samples for laboratory analysis
Przykład faktury
Podstawa prawna zastosowania zwolnienia:
art. 95 z zastrzeżeniem art. 96 – 101 Rozp. Rady WE 1186/2009; art.71 ustawy o VAT
Druki, materiały reklamowe
Zwolnieniu z należności przywozowych podlegają artykuły spełniające wyłącznie funkcje reklamowe i nieposiadające wartości handlowej. Towary takie przesyłane są nieodpłatnie przez dostawcę swoim klientom.
Oprócz wymagań, o których pisaliśmy powyżej elementem, po którym specjalista agencji celnej DHL Express rozpozna, że ma do czynienia z tego typu importem jest jasno określony cel umieszczony na fakturze.
Poniżej znajdziesz przykłady, które określają przeznaczenie produktów (jest to katalog otwarty). Kluczowe jest, aby zapis jasno wskazywał cel przywozu towarów.
Druki reklamowe dotyczące oferty
Marketing brochures
Advertising leaflets
Promotional flyers
Przykład faktury
Podstawa prawna zastosowania zwolnienia:
art. 89 Rozp. Rady WE 1186/2009; art. 69 ustawy o VAT
Wzory produktów przeznaczone do rozdania na targach lub podobnych imprezach
Zwolnienie z należności przywozowych może zostać zastosowane również w związku z przywozem towarów na wystawy, targi i podobne imprezy o charakterze handlowym, przemysłowym lub rzemieślniczym, a także takich, które organizowane są w celach charytatywnych, naukowych lub podobnych.
Zwolnienie stosuje się m.in. do wzorów i próbek artykułów przywożonych bezpłatnie w celu reklamy, w ilościach odpowiadających charakterowi imprezy.
Towary takie mają niewielką wartość jednostkową, a rodzaj opakowania wyklucza ich zastosowanie w obrocie handlowym.
Produkty takie przeznaczone są wyłącznie do bezpłatnego rozdania lub konsumpcji wśród uczestników wystawy.
Zwolnienia nie stosuje się do wyrobów alkoholowych, tytoniowych ani paliw.
Oprócz wymagań związanych z ilością lub postacią importowanych produktów (o czym pisaliśmy powyżej) elementem, po którym specjalista agencji celnej DHL Express rozpozna, że ma do czynienia z tego typu importem jest jasno określony cel umieszczony na fakturze.
Poniżej znajdziesz przykłady, które określają przeznaczenie produktów (jest to katalog otwarty). Kluczowe jest, aby zapis jasno wskazywał cel przywozu towarów.
Wzory, próbki do rozdania na targach
Samples for fairs or exhibitions
Samples for distribution at trade shows
Promotional samples for expos
Sample products for trade fairs
Free samples for trade events
Przykład faktury
Podstawa prawna zastosowania zwolnienia:
art. 90 Rozp. Rady WE 1186/2009; art.70 ustawy o VAT
Dokumenty firmowe lub urzędowe
Ta kategoria dotyczy zwolnienia z należności dostaw o charakterze niekomercyjnym.
Katalog produktów jest szeroki i obejmuje m.in. różnego rodzaju dokumenty takie jak: karty do głosowania wykorzystywane w placówkach konsularnych w Polsce, listy wyborcze, dokumenty stanowiące dowód przed sądami lub innymi organami władzy publicznej, formularze i inne dokumenty wykorzystywane podczas międzynarodowych spotkań lub konferencji, plany, rysunki techniczne lub podobne dokumenty przywożone w celu realizacji zamówień, lub w związku z uczestnictwem w konkursach, dokumenty egzaminacyjne, dokumenty handlowe lub urzędowe, urzędowe druki dokumentów wydawanych przez władze państw trzecich oraz inne.
Zwolnienia z należności celno-podatkowych nie stosuje się np. dla dostaw materiałów drukowanych na zamówienie np. kalendarze firmowe wykonane przez drukarnię w kraju trzecim.
Oprócz wymagań związanych z asortymentem importowanych towarów (o czym pisaliśmy powyżej) elementem, po którym specjalista agencji celnej DHL Express rozpozna, że ma do czynienia z tego typu importem jest jasno określony cel umieszczony na fakturze.
Poniżej znajdziesz przykłady, które określają przeznaczenie produktów (jest to katalog otwarty). Kluczowe jest, aby zapis jasno wskazywał cel przywozu towarów.
Dokumenty urzędowe, firmowe, np druki, formularze
Company documents
Corporate documents
Business records
Company files
Business documentation
Przykład faktury
Podstawa prawna zastosowania zwolnienia:
art. 104 Rozp. Rady WE 1186/2009; art. 74 ustawy o VAT
Poniżej przedstawiamy jeszcze dwie dodatkowe kategorie produktów. To zwolnienie zarezerwowane jest dla instytucji wyspecjalizowanych. W przypadku importu takiego rodzaju próbek prosimy o kontakt z naszą infolinią pod numerem 42 63 45 100 lub bezpośrednio z Agencją Celną.
Próbki przywożone przez instytucje badawcze, naukowe w celu przeprowadzenia badań.
Cel szczególny dotyczy substancji biologicznych lub chemicznych niewytwarzanych w kraju, przywożonych w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe; do wykorzystania jedynie przez uprawnione podmioty.
Podstawa art. 53 Rozp. Rady WE 1186/2009; art.57 ustawy o VAT
Próbki laboratoryjne
Dotyczy przywozu o charakterze niehandlowym określonej kategorii produktów takich jak: substancje lecznicze pochodzenia ludzkiego, odczynników służących do określania grupy krwi lub typów tkanek
Zwolnienie możliwe jest do wykorzystania przez instytucje/ laboratoria prowadzące działalność medyczną lub naukową niemającą charakteru handlowego.
Podstawa art. 54 Rozp. Rady WE 1186/2009; art. 58 ustawy o VAT
Uwaga o charakterze uzupełniającym:
Fakt kwalifikacji przesyłki do kategorii umożliwiającej zwolnienie z należności celno-podatkowych nie zwalnia importera z obowiązku spełnienia ograniczeń powiązanych z tzw. środkami pozataryfowymi.
Niektóre towary, bez względu na ilość są objęte dodatkowymi kontrolami granicznymi lub powinny posiadać pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
Takimi towarami są np.: wyroby akcyzowe (np.: napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, oleje smarowe, paliwa), produkty spożywcze odzwierzęce (np.: mięso, nabiał), żywe rośliny, pasze i dodatki paszowe dla zwierząt, leki, środki ochrony roślin, nawozy.
Dodatkowo, bez względu na ilość, stosowane są ograniczenia przywozu towarów z krajów objętych sankcjami np.: Rosja, Białoruś, Iran, Korea Północna.
W ww. przypadkach (i podobnych) specjalista Agencji Celnej może się z Tobą kontaktować z prośbą o uzupełnienie niezbędnych informacji/ dokumentów warunkujących dokonanie odprawy celnej.
W przypadku braku kwalifikacji do całkowitego zwolnienia towar do równowartości 150 EUR jest zwolniony z cła (z mocy prawa) i pozostaje do opłaty tylko podatek VAT.