Dopuszczenie do obrotu
Procedura dopuszczenia do obrotu ma zastosowanie w przypadku przywozu towarów nieunijnych na obszar celny Unii Europejskiej. Objęcie tą procedurą nadaje towarowi nieunijnemu status celny towaru unijnego. Procedura ta wymaga spełnienia wielu formalności wymaganych przy przywozie towarów, jak również uiszczenia opłat prawnie należnych, w szczególności należności celnych przywozowych.
Objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu następuje na podstawie zgłoszenia celnego
Poniżej znajduje się lista najczęściej wymaganych dokumentów, niezbędnych do przeprowadzania odprawy celnej:
- Faktura importowa
- List przewozowy
- Upoważnienie do reprezentowania przed UC
- Tłumaczenie zawartości przesyłki
- W zależności od rodzaju importowanego towaru wymagane mogą być dodatkowe dokumenty np. CE, karta charakterystyki
Cesja (powiadomienie brokera)
Cesja – inaczej powiadomienie brokera – to nic innego jak możliwość podjęcia decyzji, która Agencja Celna odprawi Twoją przesyłkę. W tym celu potrzebujemy takiej informacji poprzez dokument ( wstawić hiperłącze). Po otrzymaniu dyspozycji DHL Express wyśle drogą mailową dokumenty potrzebne do dokonania odprawy przez wybraną Agencję Celną.
Przesyłka będzie znajdować się na naszym magazynie do czasu otrzymania potwierdzenia dokonania odprawy (ZC299). Po otrzymaniu takiego potwierdzenia dostarczymy ją do Ciebie.
Uwaga! Jeśli broker będzie potrzebował więcej czasu na odprawę przesyłki, opłata magazynowania leży po Państwa stronie zgodnie z naszym cennikiem (wstawić hiperłącze do cennika)
Tranzyt
Procedura tranzytu polega na tym, iż towar zostanie finalnie przetransportowany i odprawiony w innej Agencji Celnej, niż DHL Express.
Jeśli posiadasz Agencję Celną, która posiada od Ciebie upoważnienie do reprezentowania przed UC i posiada miejsce uznane, potrzebne do odbioru przesyłki możemy ją skierować w procedurze tranzytu do Twojej Agencji celnej. By wykonać DHL Express musi przygotować zgłoszenie tranzytowe i objąć towar zabezpieczeniem. Usługę tranzytu świadczymy wyłącznie dla przesyłek kierowanych do firm.
Odprawa czasowa
Procedura odprawy czasowej pozwala przywieźć towary na określony czas na obszar celny Unii Europejskiej, stosując zawieszenie należności celno-podatkowych całkowicie lub częściowo*
*Należności celno-podatkowe są wpłacane jako depozyt na konto UC i są zamrożone na czas użytkowania towaru w PL. Po dokonaniu odsyłki są one zwracane na wniosek importera.
Czas na jaki może zostać otwarta procedura to 6, 12 i 24 miesiące.
Odprawa czasowa jest możliwa dla podmiotów, które
- mają siedzibę poza UE i chcieliby na jakiś czas przywieźć na obszar celny Unii swoje towary, np. zaprezentować je na targach,
- mają siedzibę w UE i chcą użytkować czasowo towar nieunijny
Odprawa czasowa może być stosowana wyłącznie, gdy:
- nie jest planowane poddanie towarów żadnym zmianom (poza wymaganymi – np. konserwacją),
- możliwe jest zapewnienie identyfikacji towarów,
- towar należy do osoby, która ma siedzibę poza obszarem celnym Unii,
- spełnione są określone w przepisach prawa celnego wymagania dotyczące całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych
Wymagane – dodatkowe – dokumenty:
- Upoważnienie bezpośrednie do reprezentowania przed UC
- Numery seryjne towaru, które pozwolą na identyfikację towarów
Powrót z naprawy (płatnej/bezpłatnej), tj. powrót z uszlachetnienia biernego.
Uszlachetnianie bierne ma miejsce, gdy ulepszamy/naprawiamy towar poza granicami UE. Aby skorzystać z procedury uszlachetniania biernego, przy wysyłce towaru do naprawy lub ulepszenia należy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na zastosowanie tej procedury.
Następnie gdy towar wraca z naprawy, podlega odprawie importowej. W zależności od typu naprawy (płatna lub bezpłatna) możesz zostać zwolniony w całości lub częściowo z należności celno-podatkowych.
Uwaga! Faktura musi zawierać dane identyfikacyjne towaru np. numery seryjne.
Wymagane – dodatkowe – dokumenty:
- Pierwotne dokumenty eksportowe ( faktura eksportowa umożliwiająca identyfikację towaru, Komunikat IE599, list przewozowy)
- Upoważnienie bezpośrednie do reprezentowania przed UC
Uszlachetnienie czynne
Uszlachetnianie czynne ma zastosowanie, gdy importujemy towar spoza UE po to by go ulepszyć/ naprawić (np. w ramach naprawy gwarancyjnej) a następnie odesłać.
Importowe należności celno-podatkowe będą być zabezpieczone przez importera poprzez przelanie jako depozyt na konto UC oraz zwrócone (na wniosek wpłacającego) w momencie zakończenia procedury (czyli odsyłki poza obszar UE).
Wymagane dokumenty w odprawie importowej
- Faktura proforma na importowany towar – umożliwiająca identyfikację przedmiotu importu
- Informacja czy towar będzie naprawiany płatnie czy bezpłatnie
- Oświadczenie, gdzie będzie się odbywać i jak długo np. naprawa
- Upoważnienie bezpośrednie do reprezentowania przed UC
Towary powracające
Towarem powracającym możemy określić towar, który został wysłany poza UE i wraca do nas w stanie niezmienionym (np. po targach czy testach).
Przepisy prawa umożliwiają zastosowanie zwolnienia z należności celno-podatkowych podczas odprawy importowej towaru powracającego.
(…) Zwolnienie z należności celnych przywozowych towarów powracających w stanie niezmienionym jeśli upłynęło nie więcej niż 3 lata od pierwotnego wywozu towaru. (art. 203 Unijnego Kodeksu Celnego) (…)
Wymagane dokumenty
- Pierwotne dokumenty eksportowe (faktura, list przewozowy, dokument potwierdzający wywóz IE599)
- Faktura importowa (odbicie lustrzane faktury eksportowej, list przewozowy)
- Oświadczenie o towarze powracającym (hiperłącze do oświadczenia)