Wiadomości od DHL Express otrzymasz z adresu poland@dhl-news.com. Dodaj nas do książki adresowej.
Eksport do Francji – Co warto wiedzieć?
Czy wiesz jakie towary może uwzględniać polski eksport do Francji i jakie polskie produkty mogą docenić mieszkańcy kraju, który zaliczany jest do największego światowego eksportera kosmetyków? Okazuje się, że jest ich całkiem dużo! Według danych KPMG od 2009 roku wymiana handlowa na linii Francja — Polska ulega systematycznej poprawie. Co warto eksportować do Francji?
Co warto eksportować do Francji?
Prowadzisz działalność i planujesz znalezienie nowego rynku zbytu na eksport? Francja może okazać się doskonałym partnerem handlowym dla polskich przedsiębiorstw. To kraj, który szczególnie ceni polskie towary przemysłowe:
- urządzenia mechaniczne,
- pojazdy i sprzęt transportowy,
- jachty i łodzie,
- narzędzia pomiarowe,
- narzędzia budowlane,
- sprzęt elektryczny,
- ekologiczne produkty spożywcze,
- drewniana stolarka meblowa, domy drewniane, stolarka budowlana,
- wyroby przemysłu hutniczego.
Jak widać polski eksport do Francji może obejmuje obszerną grupę towarów. Jest to dobra informacja dla osób, które planują poszerzyć swój biznes o nowy rynek zbytu. To, co ważne — dzięki obowiązującemu WDT, które obejmuje wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, eksport towarów z Polski do Francji jest niezwykle prosty, niezwiązany z dużą liczbą formalności.
Przepisy dotyczące eksportu do Francji
Aktem prawnym, który reguluje stosunki gospodarcze między Polska a Francją, jest między innymi traktat dotyczącego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mają tu zatem zastosowanie przepisy WDT — wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Oznacza to minimum formalności na granicy i w wielu przypadkach brak dodatkowych opłat celnych. Warto pamiętać, że nieterminowe lub błędne złożenie deklaracji VAT-UE może spowodować finansowe konsekwencje w postaci utraty prawa do zastosowania VAT-u w wysokości 0%.
Jakie dokumenty są wymagane przy eksporcie do Francji?
W przypadku eksportu z Polski do Francji procedury formalne są uproszczone. Zgłoszenie przewozu paczki do Francji jest konieczne tylko wtedy, gdy eksportujesz towary na kwotę przekraczającą pewien próg. Realizuje się to w formie sprawozdania statystycznego.
Jedną z najważniejszych zalet wynikających z jednolitego rynku UE, jest swoboda, z jaką można realizować przesyłki do Francji. Zapisy WDT sprawiają, że przesyłki międzynarodowe do Francji mogą być swobodnie przewożone bez dodatkowych kosztów i niemal żadnych ograniczeń względem ilościowym. Swobodny przepływ towarów wyklucza jednak chemikalia, wyroby akcyzowe (alkohol, papierosy). To towary, dla których eksport do Francji podlega innym regulacjom. To, jaki towar do Francji planujesz przewieźć, ma również wpływ na regulacje podatkowe.
Eksport do Francji a podatki
Podatki pośrednie we Francji są objęte dyrektywami Unii Europejskiej. Sposób rozliczania się z VAT-u jest jednak w głównej mierze uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności i rocznych obrotów przedsiębiorstwa. W zależności od nich przedsiębiorca składa deklarację VAT:
- elektronicznie
- w systemie SIR
- w systemie DGE.
Warto pamiętać, że ogólna zasada WDT głosi, że transakcje między przedsiębiorcami z krajów członkowskich UE są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Z kolei w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT. Pozwala to na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Szczegóły rozliczania takich transakcji dostępne są na stronie Biznes.gov.pl.
Koszty eksportu produktów do Francji
Jak eksportować towar do Francji? Najlepiej zdecydować się na outsourcing. Paczka do Francji nie musi być związana z wysokimi kosztami i koniecznością posiadania własnej floty transportowej. Wysyłka przesyłki do Francji zrealizowana z DHL Express to gwarancja terminowości i bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się również o formalności — kurier do Francji w Twoim imieniu załatwi wszelkie sprawy na granicy. Co więcej, wysyłka paczki do Francji może być przez Ciebie na bieżąco monitorowania z wykorzystaniem opcji — śledzenie przesyłek zagranicznych. Dla przedsiębiorców, którzy lubią planować wydatki i zastanawiają się, jaka jest cena przesyłek do Francji, udostępniamy cennik przesyłek zagranicznych. Sprawdzisz w nim szybko koszt wysyłki do Francji (pamiętaj, że dla firm możemy przygotować indywidualną ofertę). Przesyłki kurierskie do Francji realizowane na zasadzie outsourcingu to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań pozwalających na elastyczny, dopasowany do potrzeb firmy transport krajowy i międzynarodowy.
Twoim partnerem handlowym jest Francja? Import towarów i eksport towarów do tego kraju, zarówno dzięki regulacjom wynikających z WDT, jak i możliwości przekazania spraw związanych z wysyłką firmie zewnętrznej — może być szybki i bezproblemowy.
Źródła:
- Art. 8, 9, 13, 28 a-o, 41, 42, 86, 100, 109 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call-off stock.
- MG, MSZ, NBP, KPMG, Bank Światowy