Kraje i kierunki

Eksport do Irlandii – co warto wiedzieć?

Eksport do Irlandii po wyjściu wyspiarzy z Unii Europejskiej może być związany z niepewnością w zakresie obowiązujących tam obecnie przepisów. Warto jednak pamiętać, że mimo zmian w regulacjach związanych z Brexitem, polski eksport do Irlandii nadal nie jest procesem skomplikowanym i związanym z dużą liczbą formalności. Jak aktualnie wyglądają wysyłki do Irlandii Północnej? Jak na nie wpłynął Brexit i co w tej kwestii wniosło podpisanie Protokołu irlandzkiego? Sprawdzamy!

Sprzedaż towarów do Irlandii — co trzeba wiedzieć?

Polskie, wysokiej jakości produkty cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale i na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że wprowadzenie preferencyjnych zasad WNT i WDT, czyli sprzedaży między wspólnotowej sprawiło, że import i eksport towarów na terenach krajów członkowskich Unii Europejskiej stał się niesłychanie prosty, niezwiązany z szeregiem szczegółowych formalności celnych.

Ciekawostką dla osób decydujących się na utrzymanie lub nawiązanie relacji handlowych z Irlandią Północną może być to, że dzięki podpisanemu Protokołowi irlandzkiemu, zachowane zostały zasady importu i eksportu WDT/WNT, mimo wyjścia tegoż kraju z Unii Europejskiej. To sprawia, że eksport do Irlandii z Polski może pozostać prosty, a formalności związane z wysyłką są ograniczone do minimum.

Aby jeszcze bardziej ułatwić proces przesyłki do Irlandii, wielu przedsiębiorców stawia na wygodny i elastyczny outsourcing spraw związanych z transportem i logistyką międzynarodową. Wysyłka paczki do Irlandii realizowana za pośrednictwem DHL Express to jeden z szybszych i bezpieczniejszych sposobów na transport. Paczki do Irlandii można również na bieżąco monitorować, dzięki wygodnej opcji, jaką jest śledzenie przesyłek zagranicznych. Z DHL Express eksport z Polski do Irlandii może być tak samo prosty, jak nadanie przesyłki krajowej.

Wysyłka do Irlandii po Brexicie nie musi być również kosztowna — zobacz, jak wygląda kwestia VAT-u i jak eksportować towar do Irlandii bez obawy o problemy celne.

Sprzedaż towarów do Irlandii – rozliczenie VAT

Paczka do Irlandii z kraju członkowskiego, jeśli zawiera towary zakupione przez brytyjskiego przedsiębiorcę, nie musi być traktowana jako eksport. Podpisany Protokół pozwala na to, by taką transakcję rozliczyć jako WDT. Pamiętaj jednak, że w innych przypadkach, od 01.02.2021 roku każdy wywóz i przywóz towarów na teren Wielkiej Brytanii będzie traktowany jako oficjalny import lub eksport.

Aby skorzystać z preferencyjnych zasad związanych z eksportem do Irlandii po Brexicie w formie WDT/WNT wystarczy skierować przesyłkę na teren Irlandii Północnej, ponieważ ten obszar nadal jest traktowany jako kraj członkowski UE, mimo wyjścia UK z Unii. Protokół obowiązywać będzie przez 4 lata, z możliwością jego przedłużenia. W tym czasie transport do Irlandii Północnej pozostaje wygodny i szybki.

Składanie przywozowych deklaracji skróconych dla celów analizy ryzyka

PDS to przywozowa deklaracja skrócona, która w systemie elektronicznym dostępna jest w formie komunikatu w formacie xml. o nazwie IE315. Decydując się na eksport do Irlandii, musisz pamiętać, że wszystkie produkty i przesyłki, które trafiają innych krajów członkowskich UE (w tym Irlandii Północnej), powinny mieć wspomnianą deklarację. Po przyjęciu przez celników zgłoszenia PDS, ci są zobowiązani potwierdzić jego akceptację i nadać identyfikator MRN. Będzie to widoczne w systemie ICS.

Kto jest odpowiedzialny za samo złożenie nowej deklaracji? Obowiązek ten leży po stronie eksportera, a jeśli chcesz, aby Twoje towary transportował kurier do Irlandii — to właśnie przewoźnik będzie musiał spełnić te formalności. PDS oddaje się do weryfikacji i wprowadzenia do systemu w urzędzie celnym, jeszcze przed przybyciem Twojej paczki do Irlandii. Terminy składania deklaracji są uzależnione od wyboru metody transportu i wynoszą odpowiednio — godzinę przed dostaniem się do urzędu celnego (w przypadku transportu drogowego), w momencie startu samolotu i opcjonalnie na 4 godziny przed jego lądowaniem. W przypadku transportu morskiego i kolejowego są to jeszcze inne przedziały czasowe.

Warto również pamiętać o tym, że czasami takie same znaczenia jak PDS ma zgłoszenie tranzytowe. Aby móc zrealizować eksport z jego wykorzystaniem, wwóz towarów na teren kraju musi przejść przez procedurę tranzytu. W tej sytuacji takie zgłoszenie przekazywane jest do systemu NCTS. Ale to jeszcze nie wszystkie możliwe opcje. Jeśli posiadasz AEO możesz skorzystać z dodatkowych uproszczeń związanych z procedurą PDS.

Jeśli zdecydujesz się na przesyłki międzynarodowe za pośrednictwem DHL Express i interesuje Cię eksport do Irlandii za pośrednictwem firmy kurierskiej — te wszystkie formalności nie będą Cię dotyczyć, ponieważ wykona je w Twoim imieniu przewoźnik.

Jak widzisz, eksport przesyłek do Irlandii po Brexicie nie zmienił się znacząco. Dalej może być prosty, niezwiązany z dużą liczbą czasochłonnych formalności. Jeżeli interesuje Cię eksport i import towarów do Irlandii — zachęcamy do skorzystania z oferty DHL Express. Cennik paczek zagranicznych znajdziesz na naszej stronie.