Wiadomości od DHL Express otrzymasz z adresu poland@dhl-news.com. Dodaj nas do książki adresowej.
Eksport do Norwegii jakie dokumenty, jaki vat
Polskie, wysokiej jakości towary cieszą się w Skandynawii dużym zainteresowaniem. Polski eksport do Norwegii, z racji tego, że nie należy ona do krajów członkowskich Unii Europejskiej, wymaga jednak odprawy celnej i spełnienia innych formalności podatkowych. Interesuje Cię eksport towarów do Norwegii? Jakie dokumenty będą potrzebne do odprawy celnej i jakie podatki trzeba będzie rozliczyć? Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego jaką metodę transportu wybrać najlepiej, a także jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami zrealizować polski eksport do Norwegii.
Eksport do Norwegii czy warto?
Osoby niezwiązane z międzynarodową branżą handlową mogą nie zdawać sobie sprawy, jak ważnym partnerem biznesowym dla Norwegii jest Polska. W 2021 roku polski transport do Norwegii przyniósł zysk w wysokości 5 153 mln NOK. Jako że przewóz towarów do Norwegii nie jest traktowany jako WDT, stosuje się wobec niego przepisy dotyczące eksportu towarów. Co to dokładnie oznacza? Chociażby obowiązek zgłoszenia do Urzędu Celnego na granicy rodzaju i ilości przewożonych towarów, a także pokrycie opłat celnych, jeśli takie będą wymagane.
O tym, że eksport do Norwegii nadal jest opłacalny i cieszy się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców, świadczą nie tylko wyżej wskazane wyniki sprzedażowe, ale również rozwijająca się w tym kierunku gałąź polskiego handlu. Paczki do Norwegii można transportować samodzielnie lub zlecić ich przewóz firmie kurierskiej. Kurier do Norwegii może załatwić za Ciebie wszelkie sprawy na granicy. Wystarczy upoważnić go do realizacji odprawy, by zdjąć ze swoich barków ciężar formalności. Co więcej, paczka do Norwegii wysłana przez doświadczoną firmę kurierską może być monitorowana na każdym etapie transportu, co sprzyja poczuciu większej kontroli i bezpieczeństwa. To możliwe dzięki opcji — śledzenie przesyłek zagranicznych.
Sprzedaż towarów do Norwegii
Eksport z Polski do Norwegii opiera się na głównie na przemyśle okrętowo-stoczniowym. Norwedzy cenią również polski tytoń, napoje i maszyny. Do najpopularniejszych kategorii towarów, które są eksportowane do Norwegii, zalicza się między innymi:
• pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające i urządzenia,
• wyroby nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych,
• urządzenia mechaniczne i elektryczne.
Z kolei eksport z Norwegii do Polski obejmuje głównie ryby i owoce morza, ale też aluminium i wyroby ropopochodne. Można stwierdzić, że wymiana handlowa między Polską a Norwegią od lat utrzymuje się na dobrym, stabilnym poziomie. Polski eksport do Norwegii może zatem okazać się świetnym pomysłem na rozwój biznesu. Nic zatem dziwnego, że wiele firm szuka sprawdzonego sposobu na wysyłki do Norwegii i zazwyczaj stawia na sprawdzoną firmę kurierską.
Eksport do Norwegii, jakie dokumenty są potrzebne?
EOG, czyli Europejskie Porozumienie Gospodarcze sprawiło, że Polska i Norwegia mogą korzystać z przywilejów tzw. wolnego handlu. Nie oznacza to jednak, że istnieje zwolnienie z opłat celnych. Po zakupie towarów w Polsce konieczne jest uzyskanie z Urzędu Celnego dokumentów przewozowych. Strefa wolnego handlu nie obejmuje jednak towarów, takich jak ryby, czy produkty rolno-spożywcze. Norwegia bardzo dba o swoich obywateli zajmującymi się tą branżą i nie dopuszcza, by rodzime towary miały konkurencję.
Aby wysyłka paczki do Norwegii była zgodna z przepisami, każdy eksporter musi zarejestrować się w systemie EORI, który jest niezbędny do realizacji odprawy celnej. Najwygodniejsze jest przekazanie spraw związanych z eksportem towarów firmie, która już taki numer posiada — redukuje to konieczność rejestracji w ewidencji EORI, która w opinii wielu nie należy do najprostszych. Niezbędne jest również przedstawienie dokumentu wywozowego SAD. Można złożyć go w papierowej formie lub za pośrednictwem internetowego Systemu Kontroli Eksportu.
Sprzedaż towarów do Norwegii – rozliczenie VAT
Sprzedaż towarów do Norwegii a VAT to bardzo interesujący temat z księgowego punktu widzenia. Zwolnienie z opłaty celnej następuje wyłącznie w sytuacji, w której sprowadza się z Polski produkty, których wartość nie przekracza 6000 NOK i zadeklaruje się, że służą one do celów prywatnych. Jednak jeśli myślisz poważnie o regularnym eksporcie do Norwegii, konieczne jest nie tylko wystawianie faktur VAT, ale również wypełnianie dokumentów wywozowych SAD. Jeśli zakup towarów będzie objęty zerowym VAT-em, niezbędne jest otrzymanie potwierdzenia, że towar przekroczył granicę i trafił do Norwegii. W innym wypadku istnieje ryzyko podwójnego opodatkowania!
Norweski Urząd Celny weryfikuje eksportowany towar i sprawdza jego zgodność z SAD. Jeśli któryś z towarów jest objęty cłem, koniecznie jest jego opłacenie, jak również uregulowanie norweskiego MVA (VAT-u). Jak widzisz, jest wiele formalności, o które należy zadbać, decydując się na eksport do Norwegii. VAT, cło, EORI, SAD i wiele innych, Jak eksportować towar do Norwegii bez obaw o konieczność samodzielnego załatwiania czasochłonnych formalności na granicy? Dobrym rozwiązaniem będzie outsourcing spraw związanych z eksportem firmie kurierskiej, która profesjonalnie zajmie się sprawami związanymi z transportem międzynarodowym.
Eksport do Norwegii nie musi być skomplikowany. Paczki do Norwegii realizowane przez DHL Express mogą pomóc Ci w szybkim i bezpiecznym transporcie do Norwegii i innych krajów skandynawskich. Jeśli interesują Cię ceny naszych usług, sprawdź koniecznie cennik paczek zagranicznych i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie.