Kraje i kierunki

Eksport do Szwecji – Co warto wiedzieć?

Eksport do Szwecji może być sposobem na rozszerzenie gałęzi handlowej Twojego przedsiębiorstwa. Szwecja jest jednym z 10 krajów, które zalicza się do najważniejszych partnerów eksportowych Polski. W nawiązaniu nowych relacji biznesowych może pomóc fakt, że eksport towarów do Szwecji nie jest związany z wieloma formalnościami! To zasługa zapisów WDT. Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, jak prosty jest eksport do Szwecji — krok po kroku opiszemy zagadnienia transportu.

Co eksportować do Szwecji?

Jednym z dobrych rozwiązań dla Twojego biznesu może być eksport. Szwecja jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski. Co eksportować do Szwecji? Do polskich towarów eksportowych, które cieszą się największym zainteresowaniem u naszych skandynawskich sąsiadów, zalicza się, między innymi:

  • elektronikę, 
  • maszyny i pojazdy silnikowe do transportu towarów,
  • materiały i elementy budowlane,
  • maszyny rolnicze,
  • stolarkę meblową,
  • materace,
  • produkty wykonane z miedzi, tali i aluminium,
  • gry planszowe, zręcznościowe, zabawki i sprzęt do gier,
  • części do maszyn.

Ponadto Szwedzi bardzo lubią polskie, wysokiej jakości mięso i wyroby czekoladowe. Transport towarów do Szwecji może jednak obejmować każdą inną grupę produktów — ważne, aby znaleźć dla nich rynek zbytu przed podjęciem decyzji o inwestycji w eksport do Szwecji.

Eksport towarów do Szwecji krok po kroku

Wysyłanie towarów do Szwecji najlepiej jest powierzyć sprawdzonej firmie kurierskiej. Usługa kurierska jest jednym ze skutecznych i popularnych sposobów na realizację transportu przesyłek międzynarodowych. Eksport towarów do Szwecji za pośrednictwem firmy kurierskiej może być nie tylko szybki i bezproblemowy, ale również całkowicie transparentny. Nie musisz obawiać się, że stracisz kontrolę nad losami swoich przesyłek. W DHL Express oferujemy profesjonalne narzędzia służące do monitorowania paczek na każdym z etapów ich podróży. Jest to możliwe dzięki opcji — śledzenie przesyłek zagranicznych. Dzięki niej, szybko sprawdzisz, na jakim etapie dostawy są wszystkie nadane przez Ciebie przesyłki międzynarodowe. Jeśli zatem chcesz zwiększyć szansę na sprzedaż Twoich towarów również poza granicami Polski, ale nie wiesz, jak eksportować do Szwecji — zaufaj jednemu z liderów na rynku usług kurierskich. Cennik paczek zagranicznych znajdziesz na naszej stronie.

Przepisy dotyczące eksportu do Szwecji

Eksport do Szwecji z racji, że oba kraje — Polska i Szwecja należą do państw członkowskich Unii Europejskiej, jest uproszczony. Zredukowanie liczby formalności związanych z wysyłką towarów do Szwecji wynika bezpośrednio z zapisów WDT — wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jest to uproszczenie związane nie tylko z szybszym i bezproblemowym załatwianiem spraw celnych na granicy, ale również preferencyjnymi warunkami w zakresie rozliczania VAT-u. 

Wszystkie firmy, które prowadzą działalność w Europie, mają prawo do skorzystania z niektórych umów handlowych zawartymi między krajami europejskimi, a także z jednolitego rynku Unii Europejskiej. Przepisy stanowią, że zdecydowana większość produktów może być transportowana na terenie UE bez ograniczeń ilościowych i dodatkowych kosztów. Swobodny przepływ towarów (z wyłączeniem tzw. wyrobów akcyzowych i środków chemicznych) jest jedną z kluczowych zalet, z których chętnie korzystają przedsiębiorcy krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wspólny rynek UE daje naprawdę wiele możliwości na rozwój przedsiębiorstwa!

Eksport do Szwecji – podatki

Interesuje Cię eksport do Szwecji? Podatki nie powinny stać na drodze w jego realizacji! Preferencyjne warunki w zakresie skorzystania z 0% VAT-u są kolejną z zalet WDT. Za WDT rozumie się  wywóz towarów z Polski na teren innego kraju członkowskiego UE. 

Transakcje między krajami członkowskimi UE są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. W kraju eksportera (sprzedawcy) obowiązuje stawka 0% VAT. Może być to również opcjonalnie zwolnienie z VAT z prawem do odliczenia podatku naliczonego. Pamiętaj jednak, że nie każdy towar do Szwecji może być rozliczony w ten sposób. Inaczej wyglądają kwestie transportu i rozliczania WDT, kiedy planujesz eksportować towary akcyzowe. 

Eksport do Szwecji – dokumenty

Wysyłanie towarów do Szwecji możesz powierzyć firmie transportowej. Kurier do Szwecji załatwi za Ciebie wszelkie kwestie na granicy, dzięki czemu nie musisz poświęcać czasu na samodzielną realizację formalności, z jakimi wiąże się eksport towarów.

W przypadku eksportu do Szwecji jest to prostsze. Wystarczy bowiem wydruk listu przewozowego oraz oświadczenie o wartości towaru. Decydując się na eksport do Szwecji, nie musisz martwić się kwestiami związanymi np. z samodzielną koordynacją i nadzorem nad kilkoma środkami transportu. W DHL Express, wysyłka towarów do Szwecji, tak samo jak nadanie paczki ze Szwecji do Polski, jest szybka i bezpieczna. Średni czas transportu zajmuje nawet 1 dzień roboczy (do południowej części Szwecji, czyli miast takich jak np. Malmo, Sztokholm, Goteborg), 2 dni robocze do centralnej części, a do najdalszych, północnych zakątków, jak np. Kiruna przesyłka może iść około 3 dni robocze.