Kraje i kierunki

Import towarów z Norwegii do Polski a vat i cło

Norwegia to wysoko rozwinięty kraj, który nie należy do państw członkowskich Unii Europejskiej. Dla osób planującym import z Norwegii oznacza to konieczność realizacji zgłoszeń celnych, a także zapłatę podatków. Planujesz rozszerzyć swoją działalność o towary pochodzące z Norwegii? Co sprowadzać z Norwegii? Koniecznie przeczytaj, jak kształtuje się import towarów z Norwegii do Polski a VAT, cło i inne opłaty. Zachęcamy do lektury!

Co warto importować z Norwegii?

Norwegia jest jednym z krajów skandynawskich, który słynie z produkcji cieszących się powodzeniem na całym świecie jednostek jezdnych, latających i pływających, ale również z uwagi na naturalne złoża metali szlachetnych i doskonałe warunki do hodowli zwierząt hodowlanych — wyrobów i produktów z nich pochodzących. Co importować z Norwegii? Niech przemówią statystyki. Według dostępnych informacji z GUS import towarów z Norwegii do Polski obejmuje najczęściej:

• zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego,

• pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające i urządzenia,

• wyroby nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych.

Chociaż nie są to jedyne produkty, które cieszą się popularnością, z całą pewnością można zaliczyć je do najistotniejszych, stanowiących pożądany produkt importowy na całym świecie.

Import towaru z Norwegii, z uwagi na fakt, że przy takiej transakcji nie mają zastosowania przepisy WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), wymaga nieco więcej formalności, niż w przypadku wymiany towarów między państwami członkowskimi. Mimo tego import z Norwegii do Polski nie jest procesem nieosiągalnym i związanym z dużą liczbą formalności, która mogłaby zniechęcić przedsiębiorców potencjalnie zainteresowanych norweskimi towarami.

Bardzo ważną i usprawniającą przebieg całej transakcji kwestią jest wybór firmy kurierskiej, która specjalizuje się w transporcie międzynarodowym. To absolutna konieczność jeśli zależy Ci na wygodzie, bezpieczeństwie i terminowości przesyłek zagranicznych, ale nie dysponujesz własną siecią transportową i nie chcesz inwestować w prywatną flotę. Jak zaimportować towary do Unii Europejskiej? Zapoznaj się z ofertą DHL Express.

Zasady płacenia VATu i cła

Decydujesz się na import? Norwegia jest jednym z krajów, w których import i eksport jest związany z koniecznością zapłaty podatków — VATu, cła, a także zgłoszenia towarów do odprawy celnej.

Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje specjalne Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym między Norwegią, Islandią i Liechtensteinem a Unią Europejską. W świetle jego przepisów między wymienionymi krajami istnieje tzw. strefa wolnego handlu, która umożliwia swobodną wymianę towarów, ale uwaga! Z wyjątkiem produktów spożywczych, rolnych i ryb. Warto tutaj nadmienić, że Norwegia bardzo dba o rodzimych producentów produktów spożywczych, przez co wymienione towary nie są objęte zapisami przedmiotowego porozumienia. Co więcej, cło na produkty z tej kategorii jest bardzo wysokie.

Jak dokonać importowych zgłoszeń celnych?

W przypadku ustalania wysokości stawek celnych dla poszczególnych produktów z grup objętych Porozumieniem należy każdorazowo ustalać je z norweską służbą celną. Co więcej, aby cała procedura importowa została przeprowadzona pomyślnie, niezbędne jest również uregulowanie kwestii VAT-u. Dla zainteresowanych, praktycznym źródłem wiedzy może być strona internetowa norweskiej służby celnej – www.toll.no. W zakładce Tolltariffen znajdziesz szczegółowo rozpisane taryfy celne dla wszystkich produktów. Pomoże Ci to oszacować koszty importu z Norwegii do Polski, a także uniknąć przykrych niespodzianek na granicy.

Sprowadzanie towarów z Norwegii a VAT

Obowiązek zapłacenia VAT (jeśli podatnik nie jest z niego zwolniony), z uwagi na import z kraju niebędącego krajem członkowskim UE — ma w tym wypadku zastosowanie. Można go wykazać w trzech formach:

  • w postaci zgłoszenia celnego i wpłacenia go na rachunek urzędu,
  • w formie deklaracji VAT-7/VAT-7K (podlega on odliczeniu ze względu na związek z czynnościami opodatkowanymi),
  • w postaci deklaracji importowej VAT-IM.

Szczegóły regulowania VAT 0 u określa art. 2 pkt 7 ustawy o VAT, art. 60 dyrektywy 2006/112/WE, a także art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Sprowadzanie towarów z Norwegii mimo formalności na granicy, nie musi być jednak realizowane osobiście. Załatwienie spraw na granicy jest również możliwe, kiedy jest do Ciebie wysłana kurierska paczka. Norwegia, tak jak wszystkie inne kraje umożliwia załatwienie odprawy celnej i zgłoszeń celnych za pośrednictwem jednostek upoważnionych — agencji lub firm kurierskich. Aby skorzystać z takiej opcji, należy uprzednio podpisać specjalne pełnomocnictwa, dzięki którym przetransportowanie towarów z Norwegii do Polski nie będzie związane z koniecznością załatwiania wszelkich spraw na granicy osobiście.

Ubezpieczenie towarów

Sprowadzanie towarów z Norwegii może być nie tylko szybkie, ale również bezpieczne! Paczki z Norwegii do Polski realizowane przez firmę kurierską możesz nie tylko na bieżąco monitorować, korzystając z opcji — śledzenie przesyłek zagranicznych, ale też ubezpieczyć. Dzięki takiej opcji nie musisz martwić się o losy przewożonych towarów, Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje import towarów z Norwegii, sprawdź nasz cennik paczek zagranicznych.

Jak importować z Norwegii? Polski import z Norwegii jest związany z koniecznością realizacji odprawy celnej, uiszczenia opłat — cła i VAT-u, a także znalezienia sposobu na szybkie i bezpieczne przetransportowanie paczki z Norwegii do Polski. W rozliczaniu VAT-u pomoże Ci profesjonalne biuro księgowe, a pozostałe kwestie logistyczne, ale też związane z odprawą celną możesz powierzyć doświadczonej firmie kurierskiej. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, Import towarów do krajów członkowskich, ale również do innych krajów na całym świecie to nasza specjalność!