Kraje i kierunki
posty świat

Eksport do Włoch – podpowiadamy

Eksport do Włoch z Polski jest jednym z ważniejszych elementów kształtujących międzynarodowe relacje handlowe między tymi dwoma krajami członkowskimi UE. Warto pamiętać o tym, że Włochy zajmują wysokie miejsce wśród strategicznych partnerów gospodarczych Polski. Chociaż Polacy częściej sprowadzają z Italii, niż do niej eksportują, polski eksport do Włoch cieszy się ugruntowaną pozycją. Zobacz, co warto eksportować do Włoch i na co zwrócić uwagę decydując się na przesyłki kurierskie do Włoch.

Polskie hity eksportowe do Włoch

Obserwując trendy eksportowe, można zauważyć, że Włosi bardzo cenią polskie wyroby metalurgiczne, ale też cenią sobie naszą branżę motoryzacyjną. Eksport do Włoch z Polski zdominowały:

 • branża samochodowa (szczególnie samochody dostawcze i autobusy)
 • sprzedaż części samochodowych i innych akcesoriów motoryzacyjnych,
 • sprzedaż produktów z branży medycznej,
 • alkohole – nalewki, polskie wina,
 • mięso i produkty mleczarskie.

W wymienionych nie można również pominąć branży budowlanej. Włoski rynek zbytu bardzo ceni sobie polską stolarkę okienną, drzwi drewniane i palety. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na realizację eksportu z wykorzystaniem usług firmy kurierskiej, może okazać się, że transport towarów z wymienionych branż nie będzie możliwy.

Warto jednak podkreślić, że wysyłka do Włoch za pośrednictwem firmy kurierskiej jest jednym z szybszych, bezpieczniejszych i prostszych metod realizacji eksportu. Większość przedsiębiorców korzysta aktywnie z outsourcingu usług i nie inaczej jest w przypadku realizacji transportu międzynarodowego.

Przesyłki międzynarodowe w DHL Express umożliwiają szybki i bezpieczny handel z Włochami. Jeżeli chcesz szczegółowo zaplanować transport, koniecznie sprawdź, co można, a czego nie powinny zawierać paczki do Włoch. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sam regulamin przewoźnika, ale również listą celną produktów zakazanych w eksporcie.

Przepisy dotyczące eksportu do Włoch

Planujesz eksport? Włochy podobnie jak Polska są krajem członkowskim Unii Europejskiej, dzięki czemu podczas realizacji wzajemnych transakcji handlowych będzie miało zastosowanie WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). To redukuje do minimum załatwienie formalności na granicy, ale też wpływa na sposób rozliczania VAT-u.

Dla krajów członkowskich cały obszar Unii Europejskiej jest objęty strefą wolnego handlu. Oznacza to brak opłat celnych i uproszczone procedury formalne na granicy. Zlecając eksport do Włoch, możesz upoważnić przewoźnika do załatwiania w Twoim imieniu spraw na granicy. Pamiętaj jednak, że przy WDT i WNT nie będą one tak czasochłonne, jak w przypadku dostawy na teren tzw. państw trzecich.

Eksport do Włoch a podatki

Podstawą korzyści związanych z WDT jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT w kraju (przy jednoczesnej możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego). Jest to możliwe pod warunkiem spełnienia kilku dodatkowych kryteriów w postaci dokumentacji:

 • eksport bezpośredni: IE-599 – Potwierdzenie wywozu w systemie ECS lub oryginał kartu 3 SAD
 • eksport pośredni: kopia IE-599 (z pieczęcią urzędu celnego) lub kopia karty 3 dokumentu SAD

Do możliwości zastosowania 0% VAT przy eksporcie do Włoch z Polski konieczne jest również sprawdzenie, czy klient nabywający towar ma ważny numer VAT UE (NIP UE w Polsce, tak zwany NIP europejski).

Mimo tych kilku prostych formalności, przepisy regulujące wymianę handlową na terenie Unii Europejskiej oferują wysoką swobodę w przepływie towarów. To ważne, kiedy zależy Ci na czasie i nie chcesz tracić go na załatwianie spraw z Urzędem Celnym na granicy.

Ile czasu idzie paczka do Włoch?

Wysyłka paczki do Włoch nie musi trwać długo. W DHL Express dysponujemy własną siecią połączeń i prywatnym frachtem lotniczym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że przesyłka do Włoch dotrze do docelowej lokalizacji w ciągu 1 do 2 dni roboczych. Korzystając z usług doświadczonego przewoźnika, możesz liczyć na to, że eksport towarów i import towarów z Polski do Włoch będzie bezpieczny i terminowy. Co więcej, całą trasę transportu możesz na bieżąco kontrolować z wykorzystaniem opcji śledzenie przesyłek zagranicznych. Jeżeli chcesz kontrolować swoje wydatki, sprawdź też cennik paczek zagranicznych, dzięki któremu dowiesz się, ile kosztuje wysyłka paczki do Włoch.

Planujesz rozszerzyć jedną z gałęzi sprzedażowych o eksport do Włoch? Dla wielu przedsiębiorców to bardzo dobra decyzja, która pod warunkiem znalezienia rynku zbytu może realnie wpłynąć na rentowność Twojego przedsiębiorstwa. Wszelkie sprawy związane z organizacją transportu międzynarodowego możesz powierzyć doświadczonej firmie kurierskiej. Jeżeli planujesz eksport do Włoch – zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą DHL Express.

DHL DLA BIZNESU

Możemy pomóc w wyzwaniach transportowych i logistycznych  w Twojej firmie.

 • zyskaj kompleksową obsługę
 • szybki, bezpieczny transport przesyłek międzynarodowych
 • sprawną odprawę celną
 • łatwy kontakt