Import z Francji – Koszt przesyłki i czas dostawy

Import z Francji nie musi być skomplikowany i czasochłonny. W związku z obowiązującymi dla całej Unii Europejskiej przepisami WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) przesyłki z Francji do Polski są proste niemal tak samo, jak transport krajowy. Z jakimi formalnościami związane są paczki z Francji i jaki jest czas ich doręczenia? Tego dowiesz się z naszego tekstu — zachęcamy do lektury!

Import z Francji — co opłaca się sprowadzać?

Francja jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, który uznawany jest za bardziej rozwinięty pod względem przemysłowym. Co więcej, jest ona również jednym z ważniejszych partnerów handlowych dla Polski. Francuzi najbardziej szczycą się doskonałymi towarami z branży chemicznej, motoryzacyjnej i spożywczej. Udział w światowym eksporcie produktów z tych kategorii jest bardzo wysoki. Polska bardzo chętnie sprowadza z Francji następujące towary:

  • produkty z przemysłu przetwórstwa surowców,
  • produkty z przemysłu przetwórstwa elektromaszynowego,
  • tekstylia – odzież, galanteria skórzana,
  • biżuteria i kosmetyki,
  • wybory farmaceutyczne i chemiczne,
  • alkohole (z naciskiem na szlachetne trunki jak np.Bordeaux).

Chociaż oba kraje — importera Polskę i eksportera Francję, łączy umowa WDT, przed decyzją o sprowadzeniu danego towaru należy upewnić się, że przesyłka z Francji nie będzie zawierać zabronionych produktów, których nie można wwozić na teren RP. Może okazać się, że z oferty przewoźnika wykluczone są przesyłki zagraniczne z Francji zawierające alkohole, naturalne skóry zwierząt, futra, czy dzieła sztuki i inne towary o szczególnej wartości.Przesyłki międzynarodowe muszą być zatem zgodne nie tylko z przepisami celnymi, ale również regulaminem przewoźnika.

Jak przebiega transport towarów z Francji?

Import z Francji do Polski odbywa się na preferencyjnych warunkach WDT. Zgodnie z tą regulacją, importowane i eksportowane towary mogą swobodnie przemierzać trasy między krajami UE, bez obowiązku ponoszenia opłat celnych. Dla importera oznacza to tańsze transakcje międzykrajowe i uproszczenie wielu spraw związanych z handlem zagranicznym. Niezależnie od regulacji WDT należy pamiętać, że mimo swobody związanej z przesyłkami międzynarodowymi na terenie UE, mogą mieć miejsce pewne ograniczenia np. co do ilości importowanych towarów (dotyczy zwykle alkoholu i tytoniu sprowadzanego na własny użytek).

Ile kosztuje paczka z Francji do Polski? Zasady rozliczania VAT i podatki

Ceny importu z Francji obejmują zazwyczaj koszt towarów i cenę przesyłki. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje import z Francji w DHL Express, udostępniamy cennik paczek zagranicznych. Koszt przesyłki z Francji do Polski będzie uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Poza wagą gabarytową znaczenie ma również to czy wysyłka paczki z Francji do Polski jest realizowana przez Klienta indywidualnego, czy też firmowego.

Decydując się na import z Francji alkoholu, tytoniu itp. należy spodziewać się dodatkowych kosztów w postaci podatku akcyzowego — szczególnie jeśli sprowadza się je do obrotu handlowego, a nie do prywatnych celów. Niezależnie od tych opłat przesyłki Francja -Polska są realizowane szybko i bezpiecznie, a także nie są związane z czasochłonnymi i problematycznymi formalnościami na granicy. Należy również pamiętać o tym, że import towarów i eksport towarów podlegają opodatkowaniu.

Na tle podatkowym, import przesyłek do Polski reguluje art. 26a ust. 1 ustawy VAT. W ich świetle oficjalnym miejscem importu jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. Oznacza to, że importer z Polski nie zawsze jest zobowiązany do uregulowania polskiego VAT-u. W sytuacji, w której polski importer zobowiązuje się do rozliczenia podatku z tytułu importu w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, pojawia się obowiązek rozliczenia WNT ( art. 11 ust. 1 ustawy VAT).

Jaki jest czas dostawy paczki z regionów Francji?

Szybka wysyłka kurierska z Francji do Polski jest jak najbardziej możliwa! Z uwagi na minimum formalności na granicy, polski odbiorca może spodziewać się paczki zwykle następnego dnia roboczego po odbiorze przesyłki przez kuriera. Na ostateczny czas transportu ma wpływ jednak kilka czynników: godzina, o której kurier przyjmie paczkę od nadawcy, miejsce odbioru i dostawy, waga gabarytowa, a nawet dzień tygodnia. W DHL Express kurier do Polski z Francji jest tak samo sprawny, jak w przypadku przesyłek miejscowych. Wygodna opcja – śledzenie przesyłek zagranicznych pomoże Ci w monitorowaniu wszystkich paczek na bieżąco w czasie rzeczywistym.

Import z Francji, dzięki zapisom WDT, które obowiązują wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, jest prosty, sprawny i niezwiązany z dużą liczbą formalności na granicy i koniecznością regulowania cła. Francja znajduje się aktualnie w światowej czołówce eksporterów, dzięki czemu nawiązanie relacji handlowych z Francuskimi przedsiębiorcami może okazać się intratnym sposobem na zwiększenie rentowności własnej firmy. Sukces importu towarów z Francji zależy od sprawnego i bezpiecznego transportu — zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Kontakt Kontakt z Międzynarodowymi Specjalistami