Kraje i kierunki

Import z Irlandii – co warto sprawdzić?

Mimo zmian w przepisach eksport do Anglii nadal może być wygodny i prosty. Przesyłki międzynarodowe możesz dostarczać osobiście — własną flotą samochodową, lub powierzyć je w ręce doświadczonego przewoźnika. Paczki do Anglii realizowane za pośrednictwem DHL Express to świetny sposób na bezpieczny i terminowy transport. Z racji tego, że Twoje przesyłki będą podlegały pod odprawę celną, pamiętaj, że zakres dokumentów do przekazania firmie kurierskiej może być większy niż w przypadku prewozu do krajów Unii Europejskiej.

Brexit, czyli wyjście „wyspiarzy” z Unii Europejskiej wiele zmienił w zakresie zasad obowiązujących w międzynarodowej wymianie towarów — jednak nie mają one zastosowania w przypadku Irlandii. Import z Irlandii nadal pozostaje prosty — tak, jak transport produktów między innymi krajami członkowskimi. Jak przebiega teraz import towarów z Irlandii? O czym należy pamiętać? Czy powyższe zasady dotyczą również importu usług? Sprawdzamy!

Brexit w Wielkiej Brytanii a import z Irlandii

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zwanej również Brexitem, pozostaje wiele niejasności co do statusu Irlandii. Chociaż Irlandia Północna jest częścią Wielkiej Brytanii, to warto pamiętać, że nadal ma jednolity z UE rynek obrotu towarami. Takie zasady zostały ustanowione w treści Protokołu Północnoirlandzkiego. Jaki jest tego efekt? Irlandia Północna w zakresie handlu międzynarodowego częściowo podlega pod prawo Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że wymieniony pakt ma również na celu nadal utrzymać obszar Irlandii Północnej w obszarze celnym Wielkiej Brytanii. [1]

Co warto importować z Irlandii?

Polski import z Irlandii Północnej, mimo zawirowań i niepewności odbiorców irlandzkich produktów co do zakresu formalności związanych z załatwianiem spraw na granicy i podatkami, nadal cieszy się dużą popularnością. Co warto przywieźć z Irlandii do Polski? Do grup produktów, które Polscy najczęściej sprowadzają z Irlandii do Polski zalicza się:

  • samochody osobowe,
  • samochody dostawcze,
  • papierosy i wyroby tytoniowe,
  • meble,
  • lampy,
  • tekstylia — odzież,
  • wyroby stolarskie.

To jednak nie wszystkie atrakcyjne względem jakości produkty, które przeznaczane są na import. Irlandia jest krajem, który eksportuje również produkty spożywcze, a w szczególności mięso.

Sprowadzanie towarów z Irlandii jest względnie proste, aby jednak zredukować gros spraw związanych z koordynacją transportu międzynarodowego, warto zdecydować się na outsourcing.

Przesyłki międzynarodowe realizowane za pośrednictwem firm kurierskich są jednym z lepszych rozwiązań na bezpieczną spedycję międzynarodową. Jest to często wybierana, wygodna forma na efektywny import towarów i eksport towarów bez konieczności posiadania własnej floty lub frachtu. Co więcej, nawet w przypadku załatwiania spraw celnych na granicy, przedstawiciel firmy kurierskiej wyposażony w odpowiednie dokumenty i pełnomocnictwa może zrealizować je w Twoim imieniu.Jak zaimportować towary do Unii Europejskiej? Ile to będzie kosztować?

Zasady płacenia VATu i cła — aktualności podatkowe po Brexicie

Oficjalnie, od 31 stycznia 2020 roku Zjednoczone Królestwo — Wielka Brytania i Irlandia Północna wystąpiły z Unii Europejskiej. Jednak w przypadku Irlandii Północnej ustanowiono specjalny Protokół, dzięki któremu na terytorium Irlandii Północnej obowiązują regulacje UE, mimo że nie jest ona już krajem członkowskim. Co to oznacza dla osób, które interesuje transport towarów z Irlandii? W przypadku importu towarów z Irlandii do krajów UE, w tym Polski, sprowadzane produkty będą opodatkowane stawką VAT na dotychczasowych zasadach WDT, jednak z pewnymi wyjątkami.

Od 1 stycznia 2021 na terenie Irlandii Północnej obowiązuje mieszany system naliczania podatku VAT. Import towarów z Irlandii będzie zatem opodatkowany na dawnych, unijnych zasadach natomiast import usług z Irlandii objęty będzie przepisami odnoszącymi się do świadczenia usług z odbiorcami z tzw. państw trzecich

  • dostawy B2B są po Brexicie nadal traktowane jako WDT /WNT
  • dostawy B2C są po Brexicie traktowane tak samo, jak sprzedaż z wysyłką na terytorium lub z terytorium kraju.

Jak dokonać importowych zgłoszeń celnych?

Przetransportowanie towarów z Irlandii do Polski nie musi być czasochłonne i skomplikowane. Decydując się na powierzenie całego procesu importu firmie kurierskiej — nie jest konieczne osobiste załatwienie spraw na granicy. Import po Brexicie jest związany z koniecznością odprawy celnej. W przypadku towarów importowanych z Irlandii Północnej obowiązują zatem unijne cła. Przedsiębiorcy, którzy nawiązali relacje handlową z Irlandią jeszcze przed Brexitem nie odczują żadnej zmiany w przebiegu odprawy celnej. Więcej informacji na temat odprawy celnej znajdziesz na oficjalnej stronie PUESC (https://puesc.gov.pl).

Ubezpieczenie towarów

Jak importować z Irlandii i spać spokojnie bez obaw o bezpieczeństwo sprowadzanych towarów? W DHL Express masz do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest śledzenie przesyłek zagranicznych, dzięki któremu możesz w czasie rzeczywistym weryfikować status importu. Drugą jest możliwość dodatkowego ubezpieczenia przesyłki. To wygodna i bezpieczna opcja, która może okazać się dobrym zabezpieczeniem materialnym transportowanych przedmiotów.

Wiele osób nadal czuje się zagubionych i nie wie, jak importować po Brexit. Dokładnego zrozumienia sprawy nie upraszcza fakt obowiązywania na terenie Irlandii Północnej specjalnego Paktu, który zachowuje część przepisów dotyczących importu i eksportu, mimo wyjścia kraju z Unii. Jeśli nie chcesz martwić się o przebieg i koordynację procesów logistycznych — powierz import z Irlandii naszej firmie. Sprawdź, jak kształtuje się nasz cennik paczek zagranicznych i odwiedź strony źródłowe, które umieściliśmy w dolnej części tekstu. Przekonasz się, że formalności obowiązujące przy sprowadzaniu paczki z Irlandii nie są skomplikowane.

Źródła:

[1] https://ec.europa.eu/info/strategy/relations-non-eu-countries/relations-united-kingdom/eu-uk-withdrawal-agreement/protocol-ireland-and-northern-ireland_pl

[2] https://www.kis.gov.pl/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/JSs9/content/id/10388080

[3] https://g.infor.pl/p/_files/37065000/1-mk2021-02-wyjasnienia-mf-vat-po-wyjsciu-gb-z-ue-37065484.pdf