Kraje i kierunki
posty świat

Import z Włoch do Polski – przydatne informacje

Interesuje Cię import z Włoch do Polski? Mamy dobre wiadomości! Dzięki temu, że Polska i Włochy są krajami członkowskimi Unii Europejskiej, możesz liczyć na wiele uproszczeń i ułatwień w zakresie realizacji transportu międzynarodowego. Przepisy WDT i WNT pozwalają na większą swobodę w realizacji umów handlowych między krajami członkowskimi, a to sprawia, że import z Włoch do Polski może być szybki i sprawny – niemal tak samo, jak w przypadku przesyłek krajowych. Zobacz, co musisz wiedzieć, decydując się na import towarów z Włoch i jakie produkty są najczęściej sprowadzane do Polski.

Import towarów z Włoch do Polski – co sprowadzać z Włoch?

Wysokiej jakości towar z Włoch cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Italia jest strategicznym punktem w międzynarodowym łańcuchu transportowym. Nic zatem dziwnego, że Włochy są jednym z ważniejszych centrów importowych i eksportowych w Unii Europejskiej. Co sprowadzać z Włoch? Analizując statystyki, można łatwo zauważyć, że do niezwykle popularnych towarów importowych w Polsce zaliczane są:

  • różnorodne urządzenia mechaniczne, maszyny elektryczne,
  • środki transportu (samochody, skutery),
  • wyroby skórzane,
  • odzież,
  • oryginalne i regionalne włoskie produkty spożywcze (wina, sery, oliwy, oliwki itp.).

Warto mieć świadomość, że nie wszystkie z wymienionych grup towarów można sprowadzać z wykorzystaniem usług firm kurierskich. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty doświadczonego przewoźnika, w pierwszej kolejności zapoznaj się z jego regulaminem. Dzięki temu dowiesz się co sprawdzać z Włoch z wykorzystaniem oferty firmy kurierskiej, a jaka grupa towarów będzie importowana innym środkiem transportu (np. frachtem morskim).

Przesyłki międzynarodowe zlecane w formie outsourcingu sprawiają, że handel z Włochami może być szybki, bezpieczny i terminowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co można, a czego nie powinny zawierać paczki z Włoch, sprawdź nie tylko regulamin przewoźnika, ale również listę celną produktów zakazanych w imporcie.

Jak importować towary z Włoch do Polski?

Jednym z wygodniejszych i cieszących się dużym zainteresowaniem rozwiązań jest outsourcing wszystkich spraw związanych z praktyczną realizacją importu. Nie trzeba mieć własnej floty środków transportu ani korzystać z kosztownych usług małych przewoźników. W DHL Express import z Włoch do Polski realizowany jest transportem zbiorczym. Dostęp do własnej, rozbudowanej sieci środków transportu wraz z prywatnym frachtem lotniczym, a także wieloletnie doświadczenie na rynku usług kurierskich sprawiają, że eksport towarów i import towarów do Włoch z DHL Express może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu.

Import towarów z Włoch za pośrednictwem firmy kurierskiej – transparentny, szybki, bezpieczny

Jak importować z Włoch? Większość przedsiębiorców decyduje się na powierzenie kwestii przewozu zamówionych w Italii towarów firmom kurierskim. Brak konieczności inwestowania we własne środki transportu i wynagrodzenia kierowców sprzyja zachowaniu elastyczności w zakresie planowania budżetu firmy.

Nawet jeżeli import z Włoch do Polski nie jest realizowany przez transport własny, firma nadal ma możliwość monitorowania och trasy. Jeżeli chcesz śledzić import z Włoch krok po kroku, skorzystaj z wygodnej opcji śledzenie przesyłek zagranicznych. A jeśli lubisz planować z wyprzedzeniem swoje wydatki, sprawdź cennik paczek zagranicznych.

Ile trwa import towarów z Włoch do Polski?

Zastanawiasz się, ile trwa import? Włochy od Polski dzieli stosunkowo niewielki dystans. Realizując przesyłki kurierskie z wykorzystaniem własnego frachtu lotniczego, można liczyć na to, że towary trafia do kraju w ciągu 1 do 2 dni roboczych. Warto jednak pamiętać, że całkowity czas transportu jest uzależniony od kilku czynników: daty i godziny nadania, dnia tygodnia, w których nada się paczkę itp.

Import towarów z Włoch do Polski – formalności i VAT

Dzięki temu, że oba kraje należą do Unii Europejskiej, w przypadku importu z Włoch do Polski ma zastosowanie WNT, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. To opcja, która umożliwia tzw. wolny handel i sprawia, że zasady importu, eksportu i opłat z nimi związanych są bardzo elastyczne i liberalne.

W przypadku importu z Włoch do Polski należy rozliczyć VAT. Z uwagi, że jest to WNT przedsiębiorca, który jest jednocześnie podatnikiem VAT, odprowadza podatek VAT z faktury otrzymanej od partnera biznesowego według obowiązującej stawki krajowej. Oznacza to, że nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu, w którym faktura VAT została wystawiona. Obowiązek podatkowy powstaje do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania doręczenia towarów.

Wiesz już, jak wygląda import z Włoch do Polski i co warto sprowadzać ze słonecznej Italii. Pamiętaj, że poza wymienionymi grupami produktów importowych zawsze można znaleźć inne towary, które cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Czasami to znalezienie swojej niszy jest jednym ze sposobów na sukces w branży i utrzymanie współpracy międzynarodowej. Jeżeli interesuje Cię import z Włoch do Polski, zachęcamy do skorzystania z usług DHL Express.

DHL DLA BIZNESU

Możemy pomóc w wyzwaniach transportowych i logistycznych  w Twojej firmie.

  • zyskaj kompleksową obsługę
  • szybki, bezpieczny transport przesyłek międzynarodowych
  • sprawną odprawę celną
  • łatwy kontakt